Podwyżki dla nauczycieli możliwe w 2022 roku? Czarnek: Nasze propozycje są niezwykle atrakcyjne

Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas spotkania ze związkowcami z "Solidarności" zapowiedział, że podwyżka dla nauczycieli będzie wynosić nawet tysiąc złotych brutto. Szczegóły dotyczące podwyżki pensji nauczycieli Przemysław Czarnek ma omówić we wrześniu na kolejnym spotkaniu ze wszystkimi związkami zawodowymi.

- To będą miliardy złotych zwiększonej subwencji - zapewnił kilka dni temu Przemysław Czarnek. Zapowiedział również, że przeprowadzi w tej sprawie rozmowy ze związkami zawodowymi. - Nawet jeżeli nie chcą ze mną rozmawiać - dodał w rozmowie z Onetem.

Zobacz wideo Czarnek reaguje na krytyczne wnioski opocycji. "Sejm to nie miejsce na pajacowanie"

Podwyżki dla nauczycieli w 2022 roku. "Wynagrodzenia interesują nas szalenie"

Jak przekazał, resort edukacji planuje wprowadzenie podwyżek dla nauczycieli. - Podwyżki dla nauczycieli możliwe są za rok. Nauczyciele stażyści mieliby zarabiać ponad cztery tysiące złotych brutto. Jesteśmy za podwyżkami, ale szybszymi - mówi RMF 24 przewodniczący Solidarności Ryszard Proksa. - Wynagrodzenia nas interesują szalenie, ponieważ nauczyciel zaczynający pracę w naszym zawodzie będzie miał mniejsze wynagrodzenie niż minimalna płaca od stycznia - wyjaśnił.

Szkoła w pandemii (zdjęcie ilustracyjne)Powrót uczniów do szkół. Mateusz Morawiecki: Ma wyglądać normalnie

Przemysław Czarnek chce rozmawiać ze związkami zawodowymi. Sławomir Broniarz: Nauczyciele są wściekli

Zgodnie z zapowiedzią Przemysława Czarnka, szczegóły dotyczące podwyżek najpierw zostaną przekazane związkom zawodowym. - Nasze propozycje rzeczywiście są niezwykle atrakcyjne dla nauczycieli, ale one idą szerzej, nie tylko w wynagrodzeniach, ale zmianie warunków pracy i płacy nauczycieli - wyjaśnił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w RMF24.

- Nie wygląda to dobrze, nie chcemy brać udziału w fasadowych działaniach. […] Nauczyciele są wściekli na takie traktowanie i ja się im nie dziwię - zareagował Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław CzarnekPowrót do szkół. Jak będą wyglądać lekcje WF-u? Czarnek odpowiada

Jak podaje RMF 24, wzrost wynagrodzeń nauczycieli ma wiązać się również z wydłużeniem czasu pracy oraz centralizacją szkolnictwa. Pracodawcą miałby stać się kurator oświaty, a nie tak jak w tej chwili - samorząd. Co więcej, ministerstwo rozważa również przywrócenie możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Nie byłoby to jednak stałe rozwiązanie.  

Więcej o: