Ile kosztują lekcje religii? Prawie miliard złotych na pensje dla katechetów

Inicjatywa Świecka Szkoła przeprowadziła badania dotyczące kosztów organizacji lekcji religii w szkołach. Z przesłanych danych wynika, że w roku szkolnym 2019/2020 wyniosły one około miliarda złotych. Koordynator Świeckiej Szkoły na Pomorzu szacuje jednak, że gdyby wszystkie gminy i powiaty udostępniły dane, kwota ta mogłaby wynieść nawet półtora miliarda złotych.
Zobacz wideo "Polityka w Kościele jest problemem"

Założona w 2015 roku inicjatywa Świecka Szkoła wysłała pytania do polskich gmin i powiatów, które dotyczyły kosztu finansowania lekcji religii ze środków centralnych i samorządowych. Jak przytacza Onet, w roku szkolnym 2019/2020 na pensje dla katechetów przeznaczono prawie miliard złotych w gminach, a także ponad 100 milionów złotych w powiatach. Trzeba jednak dodać, że nie wszyscy urzędnicy przekazali kwoty. Odpowiedzi udzieliło zaledwie z 81 proc. gmin i 57 proc. polskich powiatów. 

Ile kosztuje religia w szkołach? Przedstawiono wyniki badań

Jak pisze "Puls Gdańska", 30 sierpnia odbyła się konferencja z przedstawicielami grupy Świecka Szkoła na Pomorzu, podczas której przedstawiono wyniki badań dotyczących kosztu szkolnych katechez. - Podczas przeprowadzania badania, miało miejsce wiele ciekawych incydentów. Dla przykładu Urząd Miejski w Gdańsku początkowo nie chciał udzielić mi informacji o kosztach wynagrodzeń katechetów. Jednostka żądała ode mnie wykazania szczególnie istotnego interesu publicznego, dla którego miałaby zostać udzielona informacja. Na szczęście finalnie udało mi się porozumieć z urzędnikami i uzyskałem istotną dla mnie odpowiedź - mówił koordynator pomorskiej inicjatywy Piotr Pawłowski.

Religia w szkołach. Nawet półtora miliarda złotych rocznie na koszty szkolnej katechezy

Według Piotra Pawłowskiego, gdyby wszystkie gminy i powiaty udzieliły odpowiedzi na pytanie o koszty pensji katechetów, łączna kwota oscylowałaby prawdopodobnie w granicach półtora miliarda złotych. W 2019 roku Ministerstwo Edukacji przekazało bowiem, że na 21,7 tys. katechetów państwo wydało ponad 1,4 miliarda złotych.

Zebrane dane można sprawdzić na stronie cenareligii.pl. Przykładowo kujawsko-pomorska gmina Mogilno, która liczy 24 625 mieszkańców i 2551 uczniów, przeznaczyła na lekcje religii 1 744 036,41 zł. Daje to więc około 70 zł na osobę i ponad 680 zł na ucznia rocznie.

Więcej o: