TVP miało otrzymać milion złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego - na promocję "Polskiego Ładu"

Telewizja Polska miała otrzymać 1 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego za emisje spotów "Polskiego Ładu". Oprócz TVP pieniądze za reklamu progamu miał dostać również Polsat i Telewizja Republika - tak wynika z doniesień portalu Onet.pl.

Środki za promocję "Polskiego Ładu" z BGK miał otrzymać także tygodnik "wSieci", portal "wPolityce.pl" oraz wydawnictwo "Fratria". W sumie bank miał zaplanować, że na reklamę nowego programu rządu przeznaczy 10 mln zł. Wydał już prawie wszystko, bo aż 9,98 mln zł. 

Zobacz wideo Kukiz nawiązał współpracę z PiS. "To jeden z ważniejszych dni w moim życiu"

BGK przekazał TVP 1 mln złotych za promocję "Polskiego Ładu"?

Według informacji, które udało się zdobyć portalowi Onet.pl, TVP za reklamę "Polskiego Ładu" miało otrzymać 1 310 473 zł. Z kolei do Polsatu miało wpłynąć 484 309 zł, a do Telewizji Republika - 249 500 zł. "Polski Ład" promował również tygodnik "wSieci", za co miał dostać 172 tys. zł oraz portal "wPolityce.pl" (420 840 zł) i wydawnictwo "Fratria" (28 107 zł).

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowa instytucja wchodząca w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Na czele instytucji stoi Paweł Borys, który według informacji portalu, jest zaufanym człowiekiem premiera Mateusza Morawieckiego.

Agata Duda i Andrzej DudaPrezydent zaliczył wpadkę. Żona ruszyła z pomocą

Choć na promocję "Polskiego Ładu" podobno wydano już prawie wszystkie przeznaczone na to środki, to główna część projektu - ta dotyczącą podatków - nie została jeszcze zaakceptowana przez Sejm. Zdaniem Onetu furtką do tego, by wydawać pieniądze na promocję programu jest to, że BGK przyjmował i analizował wnioski składane w ramach "Rządowego Funduszu Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych", który powstał na podstawie "Rządowego Funduszu Polski Ład. Program Inwestycji Lokalnych", który budził kontrowersje.

Wrzesień w Polsce - zdjęcie ilustracyjnePrognoza IMGW na wrzesień. Czy czekają nas intensywne opady deszczu?

Michał Szczerba: W tej sprawie składamy wniosek o kontrolę doraźną NIK

Okazuje się, że za promocję "Polskiego Ładu" zapłaciła również Kancelaria Premiera. Kosztowało ją to 135 tys. złotych - przekazał minister Łukasz Schreiber.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba zapowiedział złożenie wniosku do NIK w sprawie finansowania "Polskiego Ładu" z budżetu państwa.  - Wizerunkowe kampanie internetowe powinny być finansowane z funduszu partii. Przecież pod hasłem "Polski Ład" odbywała się PiS-owska konwencja. PiS sprzedaje kota w worku, bo do tej pory do Sejmu nie trafiły żadne projekty. Trzeba powiedzieć dość finansowania partyjnej propagandy z budżetu KPRM. W tej sprawie składamy wniosek o kontrolę doraźną NIK - powiedział Michał Szczerba.

Więcej o: