Stan wyjątkowy w Polsce. Rozporządzenie zawiesza prawo do organizacji zgromadzeń publicznych

Prezydent Andrzej Duda zadecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w 183 miejscowościach w województwie podlaskim i lubelskim. Rozporządzenie zakłada m.in. zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych oraz wprowadza obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego.
Zobacz wideo Stan wyjątkowy na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Mariusz Kamiński zapowiada zmiany w pasie przygranicznym

Prezydent Andrzej Duda w czwartek 2 września podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie przygranicznym z Białorusią. Dwa dni wcześniej wniosek w tej sprawie złożyła Rada Ministrów. Stan wyjątkowy ma zostać wprowadzony na 30 dni w łącznie 183 miejscowościach - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim.

Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przekaże do Sejmu. Ma na to 48 godzin od momentu podpisania dokumentu. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od dnia oficjalnego ogłoszenia rozporządzenia.

Podpisanie w Warszawie uchwały o wprowadzeniu stanu wyjątkowegoAndrzej Duda zadecydował. Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy. Będą ograniczenia przy granicy z Białorusią

- Rozporządzenie będzie zakładać zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych na terenie objętym stanem wyjątkowym - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Zapowiedział również wprowadzenie obowiązku posiadania przy sobie dowodu osobistego, a w przypadku uczących się dzieci - legitymacji szkolnej.

- Wprowadzimy zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących - dodał wiceszef MSWiA. Rozporządzenie na temat wprowadzenia stanu wyjątkowego zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Mariusz KamińskiKamiński wyjaśnia, dlaczego wprowadzono stan wyjątkowy. Dwa główne powody

Łotwa wprowadziła stan wyjątkowy, a Litwa stan sytuacji ekstremalnej

Łotewski rząd już wcześniej ogłosił stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Oznacza to blokadę na granicy z tym państwem od 11 sierpnia do co najmniej 10 listopada. O decyzji rządu poinformowała szefowa resortu spraw wewnętrznych Marija Golubeva. Wydane rozporządzenie obowiązuje w okręgach lucyńskim i krasławskim, oraz w regionie Augšdaugava i mieście Dyneburg. 

Z kolei Litwa wprowadziła w lipcu na terenie całego kraju stan sytuacji ekstremalnej, jednak nie wprowadzono stanu wyjątkowego, mimo że wnioskowała o to ministra spraw wewnętrznych Agne Bilotaite.

Więcej o: