Tusk komentuje decyzję Komisji Europejskiej ws. miliardów euro dla Polski. "Zatrzymać ten marsz lunatyków"

- Jarosław Kaczyński swoją nieodpowiedzialną i niemądrą polityką wyrządza Polsce i wszystkim Polakom dramatyczne szkody - powiedział Donald Tusk, komentując decyzję Komisji Europejskiej o wstrzymaniu akceptacji Krajowego Planu Odbudowy, a tym samym miliardów euro dla Polski. - Za obsesję Kaczyńskiego płacą dziś wszyscy Polacy. Musimy za wszelką cenę zatrzymać ten marsz lunatyków. Jest jeszcze czas - dodał lider PO.
Zobacz wideo Ochojska o uchodźcach: Niestety polityka Unii Europejskiej się zmieniła

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że wstrzymuje akceptację Krajowego Planu Odbudowy Polski. Oznacza to, że 57 mld euro na razie do naszego kraju nie trafią. KE obawia się bowiem, że rządy Polski, jak i Węgier swoimi działaniami podważają niezależność sądów i wolność mediów. Tymczasem zaakceptowała już KPO 18 europejskich krajów.

Komisja Europejska zakręca Polsce kurek z miliardami. KPO wstrzymanyKomisja Europejska zakręca Polsce kurek z miliardami. KPO wstrzymany

Donald Tusk: Za obsesję Kaczyńskiego płacą Polacy. Musimy za wszelką cenę zatrzymać marsz lunatyków

Do decyzji Komisji Europejskiej odniósł się Donald Tusk w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu. - Jarosław Kaczyński swoją nieodpowiedzialną i niemądrą polityką wyrządza Polsce i wszystkim Polakom dramatyczne szkody. Dziś Unia Europejska wstrzymuje miliardy euro pomocy, której nasz kraj potrzebuje jak tlenu. Wstrzymuje tylko dlatego, że PiS niszczy polską praworządność i europejski ład prawny - podkreślił lider Platformy Obywatelskiej. 

- Kiedyś Polskę ominął plan Marshalla, bo byliśmy krajem bezprawia rządzonym autorytarnie przez komunistów. Zamiast pomocy Zachodu ufundowano nam wtedy sowiecki ład - powiedział i stwierdził, że "dziś zaczyna być podobnie". - To można jeszcze naprawić. Nie myśleć o tym, jak stanem wyjątkowym, chaosem prowokowanym na granicy i sianiem lęku przykryć własną bezradność, tylko natychmiast zaprzestać rujnowania polskiego porządku konstytucyjnego i głupiej wojny z Zachodem. Za obsesję Kaczyńskiego płacą dziś wszyscy Polacy. Musimy za wszelką cenę zatrzymać ten marsz lunatyków. Jest jeszcze czas - podsumował były premier.

Premier Mateusz MorawieckiUnia wstrzymuje KPO. "Mamy prawdziwy stan wyjątkowy w relacjach z UE"

Więcej o: