5 września niedziela niehandlowa. Wielkie sieci otwierają sklepy mimo zakazu handlu. Gdzie zrobimy zakupy?

Zgodnie z harmonogramem najbliższa niedziela - 5 września - jest niedzielą niehandlową. Zakaz handlu w ostatni dzień tygodnia stał się jednak fikcją. W związku z wprowadzeniem usług pocztowych część swoich sklepów zamierzają otworzyć Lidl i Kaufland. Wcześniej na podobny krok zdecydowała się m.in. Biedronka.

Kaufland już pod koniec maja bieżącego roku informował, że z uwagi na wzrost popularności handlu online we wszystkich placówkach wprowadza możliwość korzystania z usług pocztowych. Należy jednak zaznaczyć, że sieć jedynie przyglądała się rozwojowi sytuacji i nie podejmowała decyzji o otwarciu swoich sklepów w niedziele niehandlowe - aż do teraz.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Kaufland otwiera część sklepów w niedziele

- W związku z nieustannie rosnącą liczbą placówek otwieranych w niedziele przez konkurencję Kaufland, jako jeden z ostatnich uczestników rynku, podjął decyzję o otwarciu wybranych sklepów także w niedziele niehandlowe, począwszy od 5 września - powiedziała serwisowi HandelExtra.pl Maja Szewczyk, dyrektorka działu komunikacji korporacyjnej Kaufland Polska. Listę sklepów sieci Kaufland, które będą otwarte w niedziele można znaleźć TUTAJ.

Przypomnijmy, że Lidl, który tak jak Kaufland należy do niemieckiej Grupy Schwarz, także zapowiedział otwarcie części sklepów w niedziele niehandlowe. Niektóre placówki otrzymały status placówek pocztowych i również będą otwierane we wszystkie niedziele, począwszy od 5 września.

Lidl przygotowuje nowe benefity dla pracowników Lidl i Carrefour będą otwarte w niedziele. Zakaz handlu staje się fikcją

Carrefour też otworzy się w niedzielę

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", w niedzielę otwarte będą także placówki innej, dużej sieci handlowej. Carrefour Polska podpisał umowę ramową o współpracy ze spółką Pointpack, która tworzy rozwiązania technologiczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek. To pozwoli sieci uruchomić w swoich sklepach punkty pocztowe, które opierać się będą na systemie opracowanym przez Pointpack.

Carrefour (zdjęcie ilustracyjne) Bunt pracowników Carrefoura. Sprzeciwiają się otwarciu sklepów w niedziele

Zakaz handlu w niedzielę. Coraz więcej placówek pocztowych w Polsce 

Kolejne sieci handlowe decydują się na skorzystanie z możliwości ominięcia ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele poprzez wprowadzenie usługi pocztowej. Należą do nich Polo Market, Stokrotka, Dino, Lewiatan czy Biedronka. Ta ostatnia otworzyła już ponad 400 swoich placówek.

Warto podkreślić, że przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę mogą zostać zaostrzone. Po koniec lipca do Sejmu trafił projekt ustawy uszczelniającej zakaz handlu. Zgodnie z projektem nowelizacji, w niedziele niehandlowe otwarte mogłyby być jedynie placówki pocztowe w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.

Więcej o: