Rezygnacja z pracy zwykle jest dość stresująca, dlatego warto dobrze się do tego przygotować. Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy o pracę i kiedy je złożyć?
Wypowiedzenie umowy o pracę, zwane często także wymówieniem, to nic innego jak jednostronny dokument, którego celem jest rozwiązanie stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia. Tego rodzaju czynność może dokonać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Chcąc dokonać wypowiedzenia, warto pamiętać o kwestiach, które powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę. Są to takie dane, jak:
WAŻNE! Jeśli umowa na czas nieokreślony jest wypowiadana przez pracodawcę, oświadczenie dodatkowo powinno zawierać również: uzasadnienie oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie do odwołania. Wypowiedzenie składane przez pracownika nie musi zawierać uzasadnienia, jednak taki element może znaleźć się w wymówieniu.
Jak wspominaliśmy wcześniej, rozwiązanie umowy o pracę może się odbywać zarówno z inicjatywy pracownika, jak i pracodawcy. W przypadku wymówienia za porozumieniem stron nie jest inaczej, a szczegółowo reguluje te kwestię art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.
W przypadku tego rodzaju formy wymówienia, nie jest istotny powód zakończenia współpracy, a zaproponowane przez stronę/y warunki rozwiązania umowy. Istnieje kilka możliwości rozwiązania umowy o pracę za porozumienie stron, i tak:
WAŻNE! W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem nie jest wymagana wersja papierowa - forma ustna także skutkuje ustaniem stosunku pracy, jednak dokument podpisany przez obie strony stanowi dowód w sprawie.
Podczas analizowania wypowiedzenia umowy o pracę, zawsze warto mieć świadomość obowiązującego okresu wypowiedzenia. Aby zatem ustalić tego rodzaju kwestę, należy ustalić: rodzaj umowy (na okres próbny, na czas określony/nieokreślony), okres na jaki została zawarta oraz czas jej trwania. Aktualne okresy wypowiedzenia umowy o pracę uzależnione są bowiem, od tych właśnie czynników, i tak:
WAŻNE! W przypadku rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, istnieje możliwość ich rozwiązania wyłącznie w określonych przypadkach i z podaniem konkretnej przyczyny.
W przypadku umowy zlecenie, Kodeks cywilny pozwala obu stronom na wypowiedzenie umowy zlecenia niezależnie od czasu, na jaki została zawarta. Istotną cechą umowy zlecenia jest bowiem możliwość dowolnego regulowania - między stronami umowy - stosunku prawnego, czyli określenia przez nie terminu wypowiedzenia w dniach, tygodniach, miesiącach, a nawet w latach. Ważne jest także to, aby wymówienie umowy zlecenie odbyło się w takiej samej formie, w jakiej została ona zawarta. Jeżeli zatem strony podpisały umowę zlecenie na piśmie, warto, aby wymówienie odbyło się na takiej samej zasadzie.