Zakaz handlu. Czy 5 września jest niedziela handlowa? Czy tego dnia zrobimy zakupy?

Na 2021 rok zaplanowano siedem niedziel handlowych, z czego do końca roku zostały jeszcze tylko dwie. Czy 5 września jest niedziela handlowa? Które sklepy są otwarte?
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych.

Lidl przygotowuje nowe benefity dla pracowników 5 września niedziela niehandlowa. Wielkie sieci otwierają sklepy mimo zakazu

Czy 5 września to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

5 września to niedziela niehandlowa, zatem większość sklepów będzie zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz część sklepów wielkopowierzchniowych.

Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy małych sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte, za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło.

Jednakże kolejne sieci handlowe decydują się na skorzystanie z możliwości, jakie daje ustawa dotycząca zakazu handlu poprzez wprowadzenie usługi pocztowej. Należą do nich Polo Market, Stokrotka, Lewiatan czy Biedronka. Ta ostatnia otworzyła już ponad 400 swoich placówek.

Także część sklepów Lidl Polska, które od 5 września zostaną otwarte w niedziele niehandlowe, otrzymały status placówek pocztowych. Zgodnie z zapowiedzią, w dni objęte zakazem handlu czynne będą także niektóre sklepy sieci Carrefour.

Sklep Kaufland Kaufland otworzy sklepy w niedziele niehandlowe już od 5 września [LISTA]

Kiedy niedziele handlowe w 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie, na które będzie trzeba czekać do grudnia. Sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco:

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: