Zakaz handlu. Czy 5 września jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte?

Na 2021 rok zaplanowano siedem niedziel handlowych, z czego do końca roku zostały jeszcze tylko dwie. Czy 5 września to niedziela handlowa? Które sklepy są otwarte?
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych.

Czy 5 września to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

5 września to niedziela niehandlowa, zatem większość sklepów będzie zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz część sklepów wielkopowierzchniowych.

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy małych sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte, za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło.

Jednakże kolejne sieci handlowe decydują się na skorzystanie z możliwości, jakie daje ustawa o zakazie handlu poprzez wprowadzenie usługi pocztowej. Należą do nich Polo Market, Stokrotka, Lewiatan czy Biedronka. Ta ostatnia otworzyła już ponad 400 swoich placówek.

Także część sklepów Lidl Polska, które od 5 września zostaną otwarte w niedziele niehandlowe, otrzymały status placówek pocztowych. Zgodnie z zapowiedzią, w dni objęte zakazem handlu czynne będą także niektóre sklepy sieci Carrefour.

Kiedy niedziele handlowe w 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie, na które będzie trzeba czekać do grudnia. Sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco:

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: