Awaria bonu turystycznego, "klienci odbijają się od kasy". Co należy zrobić, by płatność przeszła?

W wielu regionach kraju Polacy mają problem, by skorzystać z bonu turystycznego. Zgłaszający wskazują na problemy z platformą PUE ZUS. Przed godziną 16 rzecznik ZUS wyjaśnił jednak, że problemy leżą po stronie części operatorów komórkowych. Tłumaczymy jak ominąć awarię i zrealizować płatność.

Jak podaje portal Money.pl, w mediach społecznościowych w niedzielę 5 września rano zaczęły pojawiać się informacje, że wiele osób nie może zrealizować bonu turystycznego. - Prowadzę park rozrywki. Od rana jest problem z serwerem. Po wypełnieniu formularza przez turystów i wprowadzeniu tego do systemu, klient powinien dostać SMS z ZUS-u. Niestety wiadomości od rana nie przychodzą. Klienci odbijają się od kasy - mówił w rozmowie z portalem jeden z przedsiębiorców z południa Polski. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Awaria bonu turystycznego. Według ZUS problemem jest awaria ze strony operatorów komórkowych

Klienci dzwonili więc na infolinię bonu turystycznego, na której dostawali informację, że system się "zawiesił" i nie wysyła wiadomości na numer telefony podany w systemie PUE ZUS. Konsultanci nie potrafili jednak oszacować czasu naprawy awarii. Klienci mogli jednak dowiedzieć się, jak ją obejść.

W tym celu wystarczy zalogować się do PUE i zmienić numer podany w formularzu lub wpisać na nowo numer, który już tam widniał.

Po godzinie 15:35 rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował Money.pl, że platforma PUE działa, a problem leży "po stronie operatorów komórkowych". Zapewnił jednak, że ZUS współpracuje z operatorami, by jak najszybciej usunąć awarię. 

Wcześniej ZUS informował o pracach konserwacyjnych systemu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który obsługuje bony turystyczne, informował wcześniej o pracach konserwacyjnych systemu PUE. Miały one zakończyć się w sobotę nad ranem. Na stronie ZUS nie ma informacji o tym, by istniały jakiekolwiek problemy z realizacją bonu turystycznego (stan na niedzielę 16:44). 

Dziennikarzom nie udało się ustalić, jak długo mogą pojawiać się problemy z realizacją bonu turystycznego. 

Więcej o: