ZUS wyrówna emerytury czerwcowe. Wzrosną nawet o 300 zł. Ale nie wszyscy skorzystają

ZUS zapowiada wyrównanie tegorocznych emerytur czerwcowych. Po zlikwidowaniu "pułapki czerwcowej" emeryci mogą zyskać nawet 300 zł miesięcznie. Jednak nowe przepisy nie przewidują wyrównania dla ponad 120 tys. "emerytów czerwcowych" z lat 2009-2019. Upomina się o nich Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

W sierpniu Sejm zmienił przepisy, które powodowały przyznawanie niższych emerytur czerwcowych. Do tej pory osoby, które decydowały się wystąpić o przyznanie emerytury w czerwcu, musiały liczyć się z niższym świadczeniem nawet o 12 proc. niż emeryci składający wnioski o emerytury w innych miesiącach. "Pułapka czerwcowa" obniżała świadczenie nawet o 300 zł miesięcznie. Wynikało to z tego, że emeryci czerwcowi korzystali jedynie z waloryzacji rocznej, a nie obejmowała ich waloryzacja kwartalna.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Ważne zmiany w emeryturach i rentach. Nowe limity ZUS. Ile można dorobić?

Emerytury czerwcowe. ZUS zapowiada wyrównanie świadczenia

Jednak nie tylko przyszli, ale też tegoroczni "emeryci czerwcowi" będą mogli liczyć na wyrównanie. - Osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu br., zostaną one przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych mocą nowych przepisów w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie tej ustaw - wyjaśni Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS w rozmowie z dziennikiem "Fakt". Emeryci nie będą musieli składać żadnych wniosków.

Jednak problem emerytur czerwcowych nie został do końca rozwiązany. Posłowie odrzucili w sierpniu senacką poprawkę zakładającą waloryzację emerytur przyznanych w latach 2009-2019. To oznacza, że przyjęte przepisy nie uwzględniają nawet 120 tysięcy "emerytów czerwcowych" - wyliczył "Fakt".

- Wydaje się, że gdyby osoby, które przechodziły na emeryturę w poprzednich latach, wystąpiły do ZUS o przeliczenie świadczenia i organ rentowy wydałby negatywną decyzję, wówczas ścieżka sądowa otworzyłaby szansę na sprawiedliwe potraktowanie przez system tych osób - powiedział dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego w rozmowie z dziennikiem.

Zakład Ubezpieczeń SpołecznychPrezes ZUS: Emerytury wzrosną nawet o 12 proc. Jest i zła wiadomość

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o wyrównanie dawnych emerytur czerwcowych

- Prawo przewidywało, że w czerwcu jest waloryzacja roczna, więc od strony formalno-prawnej wszystko działo się zgodnie z prawem. Pozostaje kwestia decyzji, w jaki sposób podejść do tych osób, które nie mogły skorzystać z tej waloryzacji kwartalnej. Musimy również brać pod uwagę ogromne skutki społeczne. Mówimy tutaj o wielkości rocznej kilku miliardów złotych - powiedziała prezeska Gertruda Uścińska w Polskim Radiu.

Jednak Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przyjęta przez Sejm zmiana powinna dotyczyć również tych emerytów, którym w przeszłości ustalono emeryturę w czerwcu. "Z punktu widzenia konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego niemożliwa jest akceptacja rozwiązania, które bez racjonalnego uzasadnienia prowadzi do obniżenia świadczeń. Stosowanie do wniosków z czerwca omawianego sposobu ustalenia emerytury prowadzi do niedopuszczalnego zróżnicowania zasad ustalania wysokości emerytury" - czytamy w komentarzu RPO przekazanym do Senatu

Zdaniem Rzecznika ograniczenie projektowanej regulacji jedynie do sytuacji ustalania wysokości emerytury w 2021 r. oraz w następnych latach jest niezrozumiałe. "Problem ten powinien zostać uregulowany kompleksowo również w odniesieniu do emerytur, których wysokość ustalono w czerwcu w minionych latach. Powinien przy tym przewidywać stosowne wyrównanie" - stwierdził.

Więcej o: