Firmy zapłacą za Polski Ład, ale mniej? Składka zdrowotna może być niższa. W zamian nowy podatek

Polski Ład, nowy program PiS, został skrytykowany przez przedsiębiorców. Według dotychczasowych planów mieli oni bowiem płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodów. Możliwe jednak, że rząd wysokość daniny obniży. Ale wprowadzi też nową.

Polski Ład ma zrewolucjonizować polski system podatkowy. Osoby o najmniejszych dochodach nie będą płacić podatku dochodowego w ogóle, wzrosnąć ma też kwota wolna od podatku (z 8 do 30 tys. zł), przesunąć się drugi próg podatkowy. 

Wzrosnąć ma też składka zdrowotna, która obecnie - na skutek możliwych odliczeń - wynosi 1,25 proc. Ile zatem wyniesie? 

Zobacz wideo Anna Maria Dyner była gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (6.09)

Rząd może się wycofać ze skokowego wzrostu składki zdrowotnej

Według dotychczasowych ustaleń składka zdrowotna od nowego roku wynieść ma 9 proc. Zmiana najbardziej uderzyłaby w przedsiębiorców, którzy dzisiaj często płacą daninę w formie ryczałtu, ponosząc koszt niespełna 400 zł miesięcznie. Po zmianie płaciliby procent dochodu - oznaczałoby to wzrost kosztów o nawet kilka tysięcy złotych. 

Według doniesień "Dziennika Gazety Prawnej" przedsiębiorcy ostatecznie zapłacą mniejszą składkę. Wyniesie nie 9, a 4,9 proc. Ryczałtowcy płaciliby zależnie od skali dochodów - 300, 500 lub 900 zł miesięcznie. -  To solidny kompromis między wyjściowymi propozycjami a stanowiskiem firm - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem szef sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji Bartłomiej Wróblewski.

Polski Ład Polski Ład. Miasta stracą 145 mld zł w ciągu dziesięciu lat

Rząd może wprowadzić podatek przychodowy

"Rzeczpospolita" informuje z kolei, że obniżenie składki zdrowotnej może wiązać się z wprowadzeniem nowej daniny. Wciąż nie ma ostatecznej decyzji, kogo objąłby wprowadzony podatek przychodowy. 

"Do ostatniej chwili będą się jednak ważyły losy, czy będzie on dobrowolny dla wszystkich i wyniesie 0,4 proc. przychodów z licznymi ulgami i odliczeniami, czy też 1 proc. dla przedsiębiorców z przychodami powyżej 50 mln euro i będzie obowiązkowo płacony, jeśli naliczony przez firmę CIT będzie niższy od 1 proc. jej przychodów w Polsce" - czytamy w dzienniku. 

O tym, że nowy podatek może się pojawić, mówił w zeszłym tygodniu Tadeusz Kościński, minister finansów. - Rozmawiamy z rynkiem, rynek różne rzeczy nam podpowiada. Analizujemy, rozmawiamy i zobaczymy, jak to wyjdzie i czy mamy konsensus - stwierdził. 

Rząd zapowiada, że ostateczną wersję zmian podatkowych zaprezentuje najdalej do połowy września. - Polski Ład będzie pozytywny lub neutralny dla 90 proc. Polaków - zapewnił po raz kolejny minister finansów Tadeusz Kościński. 

Rząd promujący Krajowy Plan Odbudowy Krajowy Plan Odbudowy. Epokowy skok Morawieckiego skończy się wywrotką?

Więcej o: