Trzynasta emerytura może być niższa. Ile wyniesie trzynastka w 2022 roku?

W 2021 roku większość emerytów otrzymała trzynastkę w kwocie 1022,30 zł na rękę. Jednak po planowanych w Polskim Ładzie zmianach, sytuacja może się zmienić.

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, jest możliwe, że rząd będzie musiał w kontekście planowanych zmian ujętych w Polskim Ładzie przemyśleć poważnie kwestię opodatkowania i oskładkowania trzynastej emerytury

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zmiany w naliczaniu emerytur. "W grę wchodzą kwestie podatkowe"

W 2021 r. większość emerytów otrzymała trzynastkę w kwocie 1022,30 zł na rękę.

"Po planowanych zmianach sytuacja się zmieni. W grę wchodzą kwestie podatkowe. Najprościej rzecz ujmując - kwotę wolną od podatku można "wykorzystać" raz w miesiącu. Dziś jest ona na tyle niska, że zwykle emeryci wykorzystują ją w całości przy comiesięcznej emeryturze i "nie wystarcza" jej już dla trzynastej emerytury. To właśnie z tego powodu emeryt otrzymujący świadczenie minimalne 1250,88 zł brutto dostaje na rękę ok. 1066 zł, ale trzynastka w tej samej kwocie brutto to już "tylko" ok. 1022 zł netto. Nie ma kwoty wolnej od podatku - podatek od trzynastej emerytury jest więc wyższy, a zatem samo świadczenie niższe" - wyjaśniał w swoim tekście Mikołaj Fidziński.

. Trzynasta emerytura w 2022 r. będzie znacznie niższa? Efekt Polskiego Ładu

Po planowanych zmianach podatkowych sytuacja będzie wyglądała jeszcze inaczej. Gdy łączna kwota emerytury i trzynastki przekroczy 2,5 tys. zł (czyli próg dla "emerytury bez podatku"), to w tym jednym miesiącu dojdzie do cudów. Wszystko wskutek z jednej strony podwyżki kwoty wolnej, ale z drugiej strony likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Załóżmy, że emeryt będzie otrzymywał w 2022 r. emeryturę w wysokości 2,2 tys. zł brutto. Zasadniczo - będzie ona wolna od podatku. Potrącana będzie tylko składka zdrowotna i na rękę emeryt ten będzie dostawał 2002 zł.

Ile wyniesie trzynastka w 2022 r.?

Bazując na tych samych założeniach, można łatwo policzyć, że trzynastka w 2022 r. w kwocie (to robocze założenie) 1,3 tys. zł brutto oznaczałaby z kolei 1183 zł "na rękę".

Jednak w miesiącu, w którym emeryt otrzyma i emeryturę, i trzynastkę, łączna wysokość jego dochodów przekroczy 2,5 tys. zł brutto. W naszym przykładzie emeryt w tym jednym miesiącu otrzyma 3,5 tys. brutto. A to znacznie więcej niż wynosi górny próg dla emerytury bez podatku. W takim przypadku więc potrącona zostanie nie tylko składka zdrowotna, lecz także zaliczka na podatek PIT.

Zdjęcie ilustracyjne Waloryzacja emerytur 2022 - w jakiej wysokości mogą być wypłacane? [KWOTY]

Z naszych wyliczeń wynika, że emeryt otrzyma łącznie na rękę 3015 zł. Biorąc pod uwagę, że z tytułu samej emerytury dostawałby netto 2002 zł, oznaczałoby to, że trzynastka wyniosła dla niego nie 1183 zł - jak wyliczaliśmy wcześniej - ale "tylko" 1013 zł. A zatem nawet mniej niż w 2021 r. To paradoks - kwota trzynastej emerytury brutto byłaby wyższa niż dziś (dziś to 1250,88 zł brutto), ale niższa na rękę.

Więcej o: