RMF: Zmiany w Polskim Ładzie, rząd ugiął się ws. składki zdrowotnej. Ma być niższa niż zapowiedziano

Podatkowa rewolucja, jaką wprowadzić ma Polski Ład, ostatecznie nie ma być neutralna dla przedsiębiorców - wynika z nieoficjalnych informacji. Za lepszą sytuację emerytów i zarabiających zapłacić mają ci z tą większą pensję "na rękę". Jaką?

Premier Mateusz Morawiecki ma w środę zaprezentować Polski Ład po konsultacjach - dowiedziała się nieoficjalnie stacja RMF FM. Za rewolucję podatkową, jaką wprowadzić ma program PiS, zapłacą przedsiębiorcy - mniej, niż mieli zapłacić do tej pory - oraz część etatowców. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Polski Ład wkrótce trafi do Sejmu. Składka zdrowotna w górę

Kto na zmianach straci? Osoby zarabiające do 7-8 tys. wciąż mają zyskiwać lub zmian nie odczuwać. Stracić mają dopiero ci zarabiający więcej. Za rewolucję zapłacą też przedsiębiorcy, ale mniej, niż sądzili do tej pory. Składka zdrowotna ma zostać bowiem podniesiona dla nich nie do 9, a do 4,9 proc. Dla osoby prowadzącej działalność uzyskującej dochód rzędu 5 tys. zł na rękę zmiana przepisów będzie więc oznaczała stratę ok. 200 zł. Według wcześniejszych kryteriów byłoby to 500 zł. 

Polski Ład zapowiadany w maju. Ostateczna wersja we wrześniu

Od prezentacji Polskiego Ładu mijają cztery miesiące. Zapowiedź poważnych zmian w podatkach 15 maja przedstawił bowiem prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Najważniejsze zmiany dotyczą kwoty wolnej od podatku. Wzrośnie do 30 tys. zł (z 8 tys. zł). Granica dochodów dla drugiego progu podatkowego wzrośnie do 120 tys. zł (z 85 tys. zł). Jak wyliczał prezes PiS, wskutek podwyżki kwoty wolnej od podatku 65 proc. emerytów i najniższa płaca minimalna nie będą opodatkowane. Kaczyński wyliczał, że "odczuwalna różnica" wyniesie ok. 5 tys. zł w skali roku. Kaczyński zapowiedział też, że osoby z zarobkami do ok. 120-126 tys. zł odczują "niewielką" zmianę na plus.

Gowin wyrzucony z rządu za krytykę Polskiego Ładu

Wielkość obciążenia przedsiębiorców przez Polski Ład była główną osią sporu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Konflikt o to, w jakim stopniu obciążyć zmianami prowadzących firmy, doprowadził do wyjścia z rządu Jarosława Gowina. 

- Emeryci zyskają na programie PiS tylko pozornie - ostrzegał w sierpniu lider Porozumienia. Jego zdaniem Polski Ład to pomysł "skrajnie socjalistyczny", bo oznacza dotkliwe podniesienie podatków przede wszystkim dla przedsiębiorców. Ma się to odbić na cenach.

Więcej o: