Nieoficjalnie: PZU interesuje się kupnem wydawcy "Rzeczpospolitej"

Według nieoficjalnych informacji zakupem Gremi Media - wydawcy "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" ma być zainteresowany Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). Tomasz Jażdżyński, prezes zarządu Gremi Media, nie komentuje procesu.

Jak poinformował portal "Press", na początku lipca "Presserwis" otrzymał informację, że któraś z firm powiązanych z Grupą PZU jako pierwsza przeprowadziła due diligence spółki Gremi Media. Jak wyjaśnił serwis, jest to analiza przedsiębiorstwa w celu jego wyceny przez potencjalnego inwestora.

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

"Państwowa firma wtedy zaprzeczała, ale nasz informator znający szczegóły negocjacji twierdzi, że obok Wirtualna Polska Holding i Grupy Polsat Plus - o których w piątek informował serwis ISB News - w grze jest też firma z Grupy PZU" - czytamy.

"Press" poinformował, że Tomasz Jażdżyński, prezes zarządu Gremi Media, nie komentuje procesu, który jak wyjaśnia, jest poufny. Jażdżyński zwrócił uwagę, że pytania odnośnie do sprzedaży Gremi Media powinny być zadawane właścicielowi spółki. Ten z kolei w lipcu stwierdził, że pytania należy kierować do zarządu spółki.

Wydawca "Rzeczpospolitej" idzie pod młotek 

Jeszcze w marcu pisaliśmy w Next.gazeta.pl o tym, że zarząd kontrolowanej pośrednio przez Grzegorza Hajdarowicza spółki KCI podpisał z Deloitte Advisory umowę dotyczącą "doradztwa przy przeglądzie opcji strategicznych dla podmiotu zależnego, Gremi Media". 

"W grę wchodzi m.in. sprzedaż akcji w drodze otwartego procesu pozyskania od zainteresowanych inwestorów ofert nabycia. Wśród rozważanych opcji są także m.in. pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego czy zawarcie aliansów strategicznych. W razie potrzeby spółka Gremi Media może zostać wycofana z NewConnect" - informuje parkiet.com.

KCI to główny akcjonariusz Gremi Media - posiada pakiet stanowiący prawie 75 proc. w kapitale i 81 proc. w ogólnej liczbie głosów. 

- W związku z sytuacją, w jakiej spółka KCI znajduje się od grudnia ubiegłego roku, zostaliśmy zmuszeni do podjęcia decyzji o przeanalizowaniu i aktualizacji długoterminowej strategii spółki. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z międzynarodową renomowaną firmą doradczą, aby poszukać inwestora strategicznego, bądź inwestorów dla spółki Gremi Media. W zależności od rozwoju sytuacji wszystkie opcje są możliwe: sprzedaż całego pakietu akcji przez KCI, sprzedaż części akcji bądź utrzymanie zaangażowania na dotychczasowym poziomie - powiedział Piotr Łysek w rozmowie z "Parkietem" prezes KCI.

Spółka Skarbu Państwa PKN Orlen przejęła Polska Press

Wiadomość o rzekomym zainteresowaniu kupnem Gremi Media przez spółkę Skarbu Państwa wywołuje emocje w świetle tegorocznego przejęcia grupy Polska Press przez PKN Orlen.

Przejmując grupę Polska Press, państwowy koncern paliwowy uzyskał kontrolę nad setkami mediów. To m.in. 20 dzienników lokalnych oraz dziesiątki innych tytułów prasowych, a także około 500 serwisów internetowych, w tym Naszemiasto.pl - wyliczały wirtualnemedia.pl.

Paliwowy gigant twierdzi, że przejęcie Polska Press wpisuje się w nową strategię spółki, bo wspiera "dynamiczny rozwój sieci detalicznej". "Dostęp do 17,4 mln użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy Orlen, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data" - czytamy w komunikacie spółki.

Jednak według krytyków chodzi w rzeczywistości o państwową kontrolę nad mediami, szczególnie prasą lokalną. - W Polsce to do tej pory się na pewno nie zdarzyło, a jedyny znany przypadek w świecie, to Rosja Władimira Putina, gdzie Gazprom kupił całą sieć mediów - stwierdziła Iwona Śledzińska-Katarasińska, przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej, podczas posiedzenia komisji poświęconej kwestii przejęcia Polska Press.

Więcej o: