Ile Polacy zarobią na Polskim Ładzie? Ekspertka: 140-150 zł miesięcznie. "Specjaliści dostaną baty"

- To nie jest dobry czas na zmiany zasad podatkowych, bo teraz wychodzimy z kryzysu. Fryzjerka, kosmetyczka zapłacą wyższą składkę zdrowotną, a ich dotknął lockdown. Warto było poczekać ze zmianami do 2023 r. - stwierdziła ekonomistka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Dr Starczewska-Krzysztoszek rozmawiała z Tomaszem Terlikowskim w Popołudniowej rozmowie radia RMF FM. W trakcie rozmowy poruszone zostały kwestie związane z przyjętym w środę przez Radę Ministrów Polskim Ładem. Terlikowski pytał ekonomistki m.in. o to, jak na rozwiązaniach podatkowych zaproponowanych przez rząd skorzysta tzw. przeciętny Kowalski.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Kto będzie beneficjentem Polskiego Ładu?

- Można zakładać, że osoby, które nisko zarabiają, będą miały ok. 140-150 zł w kieszeni więcej. Te osoby, które mają niskie dochody, będą beneficjentami tych rozwiązań - mówiła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. 

A kto na Polskim Ładzie straci? Według ekonomistki to osoby zarabiające powyżej 6-7 tys. zł. To specjaliści, którzy zdaniem Starczewskiej-Krzysztoszek "dostaną baty" przez podwyższenie składki zdrowotnej. Ekonomistka podkreślała również, że osoby wyżej zarabiające odciążają system opieki zdrowotnej, bo korzystają z prywatnej opieki. Na te słowa zareagował red. Terlikowski, mówiąc, że tak jest w przypadku opieki standardowej, ponieważ w przypadku wysoce specjalistycznych zabiegów medycznych osoby wysoko zarabiające częściej korzystają z powszechnego ubezpieczenia.

Premier Mateusz Morawiecki przesłał do Brukseli projekt Krajowego Planu Odbudowy na początku majaKPO wciąż bez akceptacji, rządzący się tłumaczą. "Nic się nie wydarzyło"

Kto jeszcze straci na Polskim Ładzie?

Na zwiększonej składce zdrowotnej - zdaniem członkini Towarzystwa Ekonomistów Polskich - stracą także przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. 

- To nie jest dobry czas na zmiany zasad podatkowych, bo teraz wychodzimy z kryzysu. Fryzjerka, kosmetyczka zapłacą wyższą składkę zdrowotną, a ich dotknął lockdown. Warto było poczekać ze zmianami do 2023 r. - stwierdziła ekonomistka.

Mateusz MorawieckiPolski Ład - "historyczna zmiana dla Polaków". Morawiecki obiecuje 16,5 mld zł

W środę rząd przyjął pakiet ustaw w ramach Polskiego Ładu. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Wśród projektów ustaw, które będą dalej procedowane, znalazły się między te dotyczące systemu podatkowego, służby zdrowia i budownictwa mieszkaniowego. Nad rozwiązaniami z Polskiego Ładu jeszcze we wrześniu pochyli się Sejm.

Więcej o: