Polski Ład namiesza w emeryturach. Niektórzy zyskają nawet 4 tys. zł rocznie

Emerytury mogą wzrosnąć za sprawą Polskiego Ładu nawet o 4 tys. zł rocznie - wynika z danych Instytutu Emerytalnego. Kto i ile zyska po wejściu w życie zmian podatkowych?
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ministerstwo Finansów przedstawiło 8 września poprawiony - po etapie konsultacji publicznych - projekt ustawy podatkowej w ramach Polskiego Ładu. Program ma m.in. poprawić sytuację emerytów. Jedną ze zmian jest zwolnienie z podatku PIT emerytur do kwoty 2500 złotych brutto od 1 stycznia 2022 roku, a w przypadku emerytury powyżej tej kwoty, PIT ma zostać zmniejszony. Jednak rząd podjął również decyzję w sprawie składki zdrowotnej, która w przypadku emerytur ma wynieść 9 proc. - bez możliwości odliczenia.

Emerytury w 2022 roku a Polski Ład

- Rząd ewidentnie kładzie nacisk na kwestie podatku, ale nie wspomina o składce zdrowotnej. Bo to dla emerytów już tak korzystne nie jest - powiedział w rozmowie z Business Insider Polska Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Jak zauważył, mimo 9-procentowej składki zdrowotnej przeważająca większość emerytów i tak zyska na Polskim Ładzie.

Jak wynika z obliczeń Instytutu Emerytalnego, na zmianach podatkowych zyskają emeryci, którzy pobierają świadczenia w wysokości poniżej 5 tys. zł brutto. Według danych ZUS to około 94 proc. wszystkich emerytów. Na Polskim Ładzie najbardziej skorzystają seniorzy pobierający 2500-2750 zł brutto. W tym przypadku emeryci zyskają od 1941 do nawet 2219 zł rocznie. Dane nie uwzględniają zaplanowanej na marzec 2022 roku waloryzacji oraz "trzynastki". Gdyby wziąć pod uwagę te dwa czynniki to okaże się, że emeryci mogą zyskać nawet 4 tys. zł rocznie - podaje Business Insider Polska.

Jednak Polski Ład nie będzie już korzystny w przypadku emerytur powyżej 5 tys. zł brutto. Im wyższe świadczenie - tym więcej emeryci stracą. Już przy emeryturach na poziomie 6 tys. zł seniorzy otrzymają mniej o 1036 zł rocznie, a osoby pobierające 7 tys. zł odczują jeszcze większą różnicę - 1966 zł rocznie.

14. emerytura w 2022 r. nie zostanie wypłacona

Zysk mógłby być jeszcze większy, gdyby rząd utrzymał wypłatę czternastek. Tych jednak nie przewidziano w budżecie na 2022 rok. Już w kwietniu polski rząd przesłał do Unii Europejskiej wieloletni plan finansowy, w którym zabrakło projektu kontynuowania wypłaty "czternastek".

Więcej o: