Morawiecki jedzie w kraj z Polskim Ładem i zapowiada pięć projektów. "Nigdy nie było tylu inwestycji"

Koniec z betonozą w miastach, wsparcie psychologiczne i psychiatryczne po pandemii COVID-19 - to dwa z pięciu nowych projektów zaproponowanych w programie PiS. - Ruszamy z Polskim Ładem w Polskę - zapowiedział szef rządu.

"Nie zwalniamy tempa i pracujemy już nad następnymi projektami, które poprawią komfort życia obywateli. Chcemy, aby dzięki Polskiemu Ładowi nasz kraj stał się najlepszym miejscem do życia w Europie" - czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Rząd podsumował program "10 programów na 100 dni", w ramach którego przez sto dni od ogłoszenia Polskiego Ładu Rada Ministrów miała przyjąć 10 projektów zaproponowanych w nowym programie.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Kolejne kroki w realizacji Polskiego Ładu to:

  • wynagrodzenia pracowników służby zdrowia - będziemy przeznaczać na ten cel kolejne mld zł;
  • rozszerzenie systemu ubezpieczeń upraw rolnych - przedstawimy nowy system rekompensujący straty, jakie ponoszą rolnicy w związku m.in. z klęskami żywiołowymi;
  • rozwój wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego po pandemii COVID-19 - przeznaczymy na ten cel dodatkowe środki, a także będziemy finansować nowe ośrodki lecznicze czy doradztwa;
  • koniec z betonozą w miastach - uruchomimy program zazieleniania miast;
  • druga edycja Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - za miesiąc uruchomimy kolejny nabór wniosków dla samorządów.

- zapowiada rząd Prawa i Sprawiedliwości

Premier o programie wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd wdraża program wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego. Dodał, że na wsparcie psychiatrii zostaną przeznaczone dodatkowe środki. - Będziemy także finansować nowe ośrodki lecznicze czy doradztwa - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że siedzenie w domu w czasie pandemii COVID-19 było dla wielu osób przytłaczające psychicznie. - Że dziś zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to częste w społeczeństwie - mówił. Szef rządu dodał, że rząd "już wkrótce nie tylko przeznaczy na ten cel dodatkowe środki, ale także finansuje nowe ośrodki lecznicze czy doradztwa po to, żeby pomóc ludziom poradzić sobie z tymi dolegliwościami".

Mateusz Morawiecki dodał, że "samorządowcy dobrze wiedzą, że to nie są tylko puste słowa; że te aspiracje Polaków są spełniane; że nigdy nie było tylu inwestycji w samorządach, gminach, powiatach jak te, które obecnie są realizowane bądź rozstrzygane w procesie aplikacji w procesie [oceny] wniosków złożonych do programu Polski Ład".

Morawiecki jedzie w Polskę

Na konferencji podsumowującej realizację programu po 100 dniach od jego prezentacji, premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że celem rozmów o Polskim Ładzie jest wsłuchanie się w potrzeby Polaków. - Dzisiaj z Polskim Ładem po raz kolejny ruszamy po to, żeby słuchać Polaków w każdej gminie, w każdym powiecie - jakich inwestycji potrzebują - mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki dodał, że "samorządowcy dobrze wiedzą, że to nie są tylko puste słowa; że te aspiracje Polaków są spełniane; że nigdy nie było tylu inwestycji w samorządach, gminach, powiatach jak te, które obecnie są realizowane bądź rozstrzygane w procesie aplikacji w procesie [oceny] wniosków złożonych do programu Polski Ład".

Więcej o: