Niedzielski o prognozach ws. czwartej fali. "Końcówka września z ponad tysiącem hospitalizacji"

- Prognozy są takie, że pod koniec września będziemy mieli ok. 1200-1300 hospitalizacji w związku z COVID-19 - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie minimalna baza 6 tys. łóżek dla takich chorych jest wykorzystana w 10-11 proc.

Niedzielski był w piątek gościem Radia Zet. Zapytano go m.in. o czwartą falę pandemii.

- Prognozy są takie, że pod koniec września będziemy mieli ok. 1200-1300 hospitalizacji. Założenie jest takie, że czwarta fala nie będzie przebiegała tak dramatycznie jak w przypadku drugiej i trzeciej fali - mówił szef resortu zdrowia, dodając, że tak wynika z analizy danych z państw zachodnich, gdzie spadek hospitalizacji w czwartek fali wynosi 40 proc. w stosunku do trzeciej fali.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

- Jesteśmy przygotowani też na trudniejsze scenariusze - podkreślił. Przypomniał, że obecnie minimalna bazy 6 tys. łóżek dla takich chorych jest wykorzystana w 10-11 proc.

1300 hospitalizacji przez COVID-19 w końcówce września

Dopytany o ewentualne dodatkowe obostrzenia, zastrzegł, że jeżeli takie się pojawią, to nie będą oparte na liczbie zakażeń, lecz na liczbie hospitalizowanych.

Epidemia COVID znów przybiera na sile To tu uderzy czwarta fala? Mapa zalana czerwienią. Alarmujący wskaźnik

- Rzeczywiście, obszary, gdzie poziom zaszczepienia jest wyższy, są po prostu bezpieczniejsze. Tam transmisja będzie mniejsza - wskazał. Dodał, że są rejony, w których ryzyko zakażenia koronawirusem jest większe. Chodzi o woj. podlaskie, lubelskie i podkarpackie.

Niedzielski był również pytany, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne. Przypomniał, że wszystkie szczepienia w Polsce są objęte systemem refundacyjnym i tak np. seniorzy szczepienie na grypę mają bezpłatne.

Kiedy szczepienie przeciw COVID-19 będzie odpłatne?

- Nie mówimy o wprowadzeniu płatności za szczepienia przeciw COVID-19 z dnia na dzień, ale kiedy pandemia zostanie sprowadzona do bardziej kontrolowanej postaci, szczepienie przeciw COVID-19 wejdzie w normalny system refundacyjny - wskazał.

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne) Wirusolog ostrzega: Wariant Delta jest jak Rambo, uzbrojony po zęby

Podkreślił, że na razie w Ministerstwie Zdrowia nie ma projektu, który by w najbliższym czasie wprowadzał za to szczepienie pełną odpłatność dla wszystkich.

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: