Zakaz handlu. Czy 12 września to niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte?

Do końca 2021 roku pozostały dwie niedziele, gdy otwarte będą wszystkie sklepy. Czy jutro jest niedziela handlowa? Gdzie zrobić zakupy 12 września?
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych.

Czy 12 września to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

12 września to niedziela niehandlowa, zatem większość sklepów będzie zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz część sklepów wielkopowierzchniowych.

Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy małych sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte, za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło.

Jednakże kolejne sieci handlowe decydują się na skorzystanie z możliwości, jakie daje ustawa dotycząca zakazu handlu poprzez wprowadzenie usługi pocztowej. Należą do nich Polo Market, Stokrotka, Lewiatan czy Biedronka. Ta ostatnia otworzyła już ponad 400 swoich placówek.

Także część sklepów Lidl Polska, które od 5 września otwarto w niedziele niehandlowe, otrzymały status placówek pocztowych. Zgodnie z zapowiedzią, w dni objęte zakazem handlu czynne będą także niektóre sklepy sieci Carrefour.

Sejmowa komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się w przyszłym tygodniu nowelizacją dotyczącą zaostrzenia przepisów. Pierwsze czytanie odbędzie się we wtorek 14 września o godzinie 19:00. Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów

Kiedy niedziele handlowe w 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie, na które będzie trzeba czekać do grudnia. Sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco:

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: