Emerytura pomostowa. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie? Ile wynosi?

Emerytura pomostowa to jedna z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc się o nią ubiegać?
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Osoby będące przed wiekiem emerytalnym mogą liczyć na emeryturę pomostową. Przysługuje ona tylko wybranym pracownikom. Jakie warunki trzeba spełnić, aby liczyć na ten rodzaj pomocy finansowej i od czego zależy wysokość świadczenia? Odpowiadamy.

ZUS Pracownicy ZUS narzekają na zarobki. "Nie sięgają 3 tys. zł na rękę"

Emerytura pomostowa. Jakie warunki należy spełnić?

Na emeryturę pomostową może liczyć osoba urodzona po 31 grudnia 1948 roku. Do tego należy spełnić pewne warunki:

  • wiek: 55 lat w przypadku kobiet i 60 w przypadku mężczyzn;
  • okres składkowy i nieskładkowy: co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;
  • szczególny charakter lub warunki pracy (wykonywanej przez co najmniej 15 lat): dotyczy to pracy wykonywanej przed 1 stycznia 1999 r. wykonywanej w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS lub pracy wykonywanej po 31 grudnia 2008 r. w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych;
  • rozwiązanie umowy w danym zakładzie pracy.

Przez "pracę o szczególnym charakterze" lub wykonywaną "w szczególnych warunkach" rozumie się takie zawody, których wykonywanie z wiekiem staje się coraz bardziej trudne i może prowadzić do niebezpieczeństwa. Należy do niej praca:

  • na wodzie,
  • pod ziemią,
  • w powietrzu,
  • w warunkach zmiennego mikroklimatu,
  • w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Polski Ład namiesza w emeryturach. Niektórzy zyskają nawet 4 tys. zł rocznie

Emerytura pomostowa. Ile wynosi?

Wysokość emerytury pomostowej zależy od środków zgromadzonych w wyniku składek oraz początkowego kapitału. Jej wysokość nie może być niższa niż najniższa emerytura wypłacana w Polsce. W 2021 roku jest to 1250,88 zł brutto, czyli 1067 zł netto.

Emerytura pomostowa obliczana jest poprzez podzielenie podstawy przed średnią długość życia dla osób w wieku 60 lat. Świadczenie tego typu obowiązuje do momentu spełnienia warunków przejścia na standardową emeryturę. Warto pamiętać, że będąc na emeryturze pomostowej, można dorabiać.

Więcej o: