"Dziennik Gazeta Prawna" dowiedział się, że Bruksela i Warszawa przygotowują się do wznowienia rozmów na temat krajowego planu odbudowy. Unia ma ponoć kilka postulatów i chce m.in. wprowadzenia zapisów gwarantujących niezawisłość polskiego sądownictwa. Na temat prac nad KPO wypowiedział się również rzecznik rządu, Piotr Müller.
Gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia w środę był Piotr Müller, który odpowiedział m.in. na pytanie dot. Krajowego Planu Odbudowy Rzecznik rządu poinformował, że wszystkie uwagi zgłoszone przez Komisję Europejską zostały wdrożone do KPO.
W tej chwili czekamy na informację zwrotną w tym zakresie. Liczę na to, że na przełomie września i października będzie można mówić już o akceptacji KPO. Aczkolwiek wiemy o tym, że niestety biurokracja brukselska działa dosyć wolno i to jest taki efekt
- powiedział Müller.
Przedstawienie Krajowego Planu Odbudowy jest podstawą do przekazania środków z europejskiego Funduszu Odbudowy na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Polska jest ostatnim krajem UE, którego KPO nie został zatwierdzony. Zaakceptowano już nawet węgierski plan, a kraj ten podobnie jak nasz, spierał się z Unią w sprawach dot. praworządności.
Pieniądze z Funduszu Odbudowy popłynęły już do wielu unijnych krajów - Włochy otrzymały 24,9 mld euro, Hiszpania 9 mld, Francja 5,1 mld, Grecja 4 mld, Niemcy 2,3 mld, Portugalia 2,2 mld euro.