L4 na wypalenie zawodowe już od przyszłego roku. Od 1 stycznia 2022 będzie to choroba

Od przyszłego roku wypalenie zawodowe będzie uznawane za chorobę według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Oznacza to, m.in. możliwość wystawienia z tego powodu tzw. L4, czyli zwolnienia lekarskiego.

Międzynarodowy dzień walki z wypaleniem zawodowym wyznaczono na 14 września. Problem ten dotyka 4,2 proc. pracujących osób. Od nowego roku czekają nas zmiany dot. traktowania tego schorzenia. 

Zobacz wideo Heroiczna walka medyków. Psychiatra: To gigantyczny stres. Grozi im wypalenie

L4 na wypalenie zawodowe

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w 2019 roku podjęła decyzję, że wypalenie zawodowe zostanie uznane za chorobę i wpisane do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, w skrócie ICD). Lista ta jest aktualizowana okresowo, obecnie obowiązuje jej dziesiąta wersja. ICD-11 w życie wchodzi 1 stycznia 2022 roku. 

Oznacza to, że od nowego roku osoby, które mają objawy wypalenia zawodowego, będą mogły otrzymać L4, czyli zwolnienie lekarskie. Podobnie jak w przypadku depresji, zwolnienie z tego powodu pozwoli na swobodne poruszanie się, jak pójście na zakupy czy basen. 

Wypalenie zawodowe - objawy

Syndrom wypalenia zawodowego w oczywisty sposób jest związany z pracą. Jego objawami jest utrata przyjemności z jej wykonywania oraz uczucie nieustannego stresu i niezadowolenia z wyników. Towarzyszą mu także uczucie braku rozwoju czy chroniczne zmęczenie.

Do określenia stopnia wypalenia zawodowego używa się różnych kwestionariuszy. Najczęściej stosowana jest trójwymiarowa teoria wypalenia Christiny Maslach. Zgodnie z nią na tę chorobę składają się trzy elementy:

  • wyczerpanie emocjonalne (uczucie pustki, odpływ sił),
  • depersonalizacja (obojętność, dystans wobec pracy, uprzedmiotowienie pacjenta czy też klienta),
  • obniżona ocena własnych dokonań.

Skutki wypalenia zawodowego wpływają nie tylko na pracę i mogą odbijać się również na życiu rodzinnym. 

Więcej o: