Ceny gazu w górę. I to już od października. URE zatwierdził propozycję PGNiG

Od pierwszego października podrożeje gaz dla gospodarstw domowych. Urząd Regulacji Energetyki na wniosek PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki.
Wrześniowa zmiana taryfy PGNiG OD oznacza wzrost cen paliw gazowych o 7,4 proc., przy czym stawki opłat abonamentowych pozostają na niezmienionym poziomie

- podało URE w komunikacie.

Zobacz wideo

Ceny gazu - ile więcej zapłacimy?

Dla odbiorcy zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc., co oznacza wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wrośnie o 4,63 proc. i wyniesie 4,48 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, czyli ogrzewających także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 13,76 złotych miesięcznie więcej (wzrost płatności o 4,89 proc.).

Podwyżki cen gazu dla konsumentówPodwyżki cen gazu dla konsumentów fot. URE

To już trzecia podwyżka cen gazu

Poprzednie podwyżki cen gazu PGNiG, Urząd zatwierdził w kwietniu oraz lipcu. Powodem trzeciej już tegorocznej podwyżki jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD.

Ponieważ PGNiG OD systematycznie kontraktuje zakup gazu, ceny paliw gazowych w taryfie nie są tożsame z aktualnymi dostępnymi cenami produktów na 2021 r. na TGE

- podaje URE w komunikacie. 

Po zeszłorocznych spadkach cen gazu na TGE (którym towarzyszyły również spadki cen w taryfach PGNiG OD) od początku bieżącego roku do teraz notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu -  nawet o 234 proc. Ceny gazu na TGE dynamicznie rosną też w ciągu ostatnich kilku tygodni. Tylko od  lipca koszty hurtowe wzrosły o 78 proc., ze 174,7 zł/MWh w lipcu do 311,71 zł/MWh 14 września. 

Więcej o: