Rosną koszty pracy. Tylko w jednym kraju UE szybciej niż w Polsce. "Mogą oddziaływać inflacjogennie"

Koszty pracy względem zeszłego roku wzrosły w Polsce o 7,9 proc. - wynika z danych Eurostatu. Tylko na Cyprze, wskaźnik ten jest większy. Koszty pracy są jednym z czynników napędzających inflację.

Już przed pandemią pensje w Polsce szybko rosły. Kryzys nieco wyhamował ten wzrost, ale wynagrodzenia wciąż rosną dość dynamicznie. W maju Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń. W sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wyniosło one 5 805,72 zł. To spory, niewidziany od ponad dekady, wzrost, który w ujęciu rok do roku wyniósł 9,9 proc. Było więc bardzo blisko dwucyfrowego tempa wzrostu. To przełożyło się także na wzrost kosztów pracy. 

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Koszty pracy w Polsce rosną niemal najszybciej w Unii Europejskiej

Eurostat opublikował dane dot. wzrostu kosztów pracy w drugim kwartale 2021 roku. Wynika z nich, że w strefie euro godzinowe koszty pracy spadły o 0,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W całej UE praca podrożała jednak o 0,6 proc. 

W tym samym czasie w Polsce koszty pracy wzrosły o 7,9 proc. Dokładnie tyle samo wzrosły składające się na to: wynagrodzenia oraz koszty pozapłacowe. W pierwszym kwartale 2021 roku, względem tego samego okresu rok wcześniej wzrost wynosił 5,8 proc. Najbardziej podrożało budownictwo - o 8,4 proc., potem usługi -  7,2 proc. i przemysł - 7,1 proc.  

Koszty pracy w drugim kwartale bieżącego roku bardziej wzrosły jedynie na Cyprze, aż o 14,3 proc. 

Rosnące pensje i koszty pracy napędzają inflację

GUS skorygował ostatnio swoje wyliczenia dot. inflacji za sierpień. Ta sięgnęła poziomu 5,5 proc., a to wciąż najgorszy wynik od 20 lat. Jednym z jej składników są właśnie rosnące koszty pracy. 

Również rosnące koszty pracy w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, chociażby z sektora usług, mogą oddziaływać inflacjogennie

- tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl Marcin Kujawski, ekonomista BNP Paribas.

Więcej o: