Gigantyczne podwyżki prądu. Pierwsza ze spółek ujawnia szczegóły. "Wzrost taryfy o nawet 40 proc."

Enea S.A. jest zainteresowana podwyższeniem taryfy na energię dla gospodarstw domowych o blisko 40 proc. Prezes spółki prezes Paweł Szczeszek podał taką informację na konferencji prasowej w piątek 17 września.

Enea zwróci się do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o zwiększenie taryfy. - Nie ukrywam, że bylibyśmy zainteresowani wzrostem taryfy na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych na poziomie ok. 40 proc.  - powiedział prezes spółki Paweł Szczeszek. Na konferencji prasowej wskazał, że stanowi ona 50 proc. rachunku gospodarstwa domowego. - Więc jeśli potencjalnie taryfa wzrośnie o 40 proc., to rachunek wzrośnie o 20 proc. Trudno będzie o wzrost 40 proc., ale nie ukrywam, że blisko tej wartości chcielibyśmy uzyskać - poinformował prezes Enei. 

Zobacz wideo Rekordowe ceny prądu, a to nie koniec. "Czekają nas kolejne podwyżki"

Enea rozmawia też o cenach sprzedaży energii odbiorcom biznesowym.

Drogi prąd w przyszłym roku

- Nie jest zaskoczeniem, że nie będą to podwyżki odzwierciedlające poziom inflacji, ale znacznie wyższe. Padają różne liczby i rzeczywiście poruszamy się raczej na poziomie dwucyfrowym niż jednocyfrowym - stwierdził w tym tygodniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

- Przy utrzymaniu dzisiejszych poziomów na rynku hurtowym, wzrost rachunku za energię dla gospodarstw domowych może sięgnąć ok. 20 proc., przy jednoczesnej podobnej inflacji rachunków za gaz - uważają natomiast analitycy Biura Maklerskiego mBanku.

Ceny prądu w górę. Ekspert tłumaczy, jak bardzo zaboli to Polaków

Jak wyjaśniał w rozmowie z Next.gazeta.pl Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl, główny powód podwyżek to koszty emisji CO2, które wzrosły do 55 euro za tonę (z 33 euro w styczniu). Do tego energia elektryczna podrożała też na rynku hurtowym i za megawatogodzinę z odbiorem w 2022 roku płaci się już o 100 zł więcej, niż jeszcze osiem miesięcy temu.

Ceny prądu wzrosną nie tylko dla Kowalskiego - tu wysokość podwyżki zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Więcej zapłacą też przedsiębiorcy. A to natomiast oznacza ryzyko wyższych cen i opłat za towary i usługi. 

Więcej o: