Zakaz handlu. Czy 19.09 jest niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte 19 września? Gdzie zrobić zakupy? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od trzech lat. Dopiero jednak w 2020 r. przepisy weszły w życie w pełnej formie. W 2021 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych.

W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy, która uszczelnia te przepisy w kwestii sklepów o statusie placówki pocztowej. Obecnie każdy taki lokal, może być otwarty w niedzielę. Nowe przepisy pozwalają jednak na otwarcie w niedzielę jedynie tym sklepom, które wykażą, że połowa ich przychodów pochodzi z działalności pocztowej. Teraz poprawki będzie wprowadzał Senat, a przepisy w życie wejdą trzy miesiące po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Zobacz wideo Zakupy w 100 sekund? Blicharski: Wiele firm chce wydłużać ten czas, my staramy się go ograniczyć

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte 19 września?

19 września to niedziela niehandlowa, sklepy powinny być dzisiaj zamknięte. Od kilku miesięcy sklepy jednak regularnie korzystają z luki prawnej o placówce pocztowej. W niektórych lokalach wybranych sieci, jak Żabka, Lidl, Biedronka czy Intermarche można dziś zrobić zakupy. Zamknięte pozostają jednak galerie handlowe, czy sklepy meblowe oraz te z elektroniką.

Zakaz handlu nie obowiązuje ponadto stacji benzynowych, aptek, restauracji, kwiaciarni czy cukierni. 

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Obie mają ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele podczas dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następując

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: