19 sierpnia 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany przewidziano w ubezpieczeniach społecznych i zasiłkach?
W tej chwili zasiłek chorobowy przyznawany jest na okres niezdolności do pracy, spowodowanej chorobą, jednak nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku niezdolności wywołanej gruźlicą lub przez ciążę - nie dłużej niż przez 270 dni. Okres zasiłkowy ważny jest zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Zgodnie z nową regulacją za czas niezdolności do pracy, po ustaniu zatrudnienia, zasiłek przysługiwał będzie nie dłużej niż 91 dni.
"Za okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy, o której mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2, oraz spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży" - czytamy w projekcie ustawy.
Teraz do okresu zasiłkowego zalicza się okresy wcześniejszej niezdolności do wykonywania pracy - jeśli były spowodowane tą samą chorobą, a przerwa między końcem poprzedniego czasu niezdolności a początkiem kolejnego nie przekraczała 60 dni. Po nadchodzących zmianach w prawie, rodzaj choroby nie będzie miał znaczenia: wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy (za wyjątkiem ciąży) będą wliczały się do jednego okresu zasiłkowego - ponownie, jeśli przerwa między nimi nie przekroczy 60 dni.
W tej chwili płatnicy składek, którzy są jednocześnie płatnikami zasiłków, wypłacają świadczenia w terminach określonych dla wypłaty wynagrodzeń. ZUS natomiast wypłaca zasiłki na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień - jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień.
W związku ze zmianami w prawie, ZUS i płatnicy będą zobligowani wypłacać zasiłki "na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień [...], nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do zasiłku" - głosi nowela. Wypłata zasiłku będzie mogła zatem zostać wydłużona i nastąpi dopiero po wyjaśnieniu ewentualnych zastrzeżeń.
Zasiłek chorobowy za okres, jaki spędziliśmy w szpitalu, obecnie wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku, nie licząc okresu, w którym zachowywaliśmy prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz okresu ciąży. Zgodnie z nowelizacją, wysokość zasiłku wynosić będzie "80 proc. podstawy wymiaru zasiłku".
Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.