Masz konto w Alior Banku? Uważaj na oszustów. Przygotowali fałszywą stronę

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzega klientów Alior Banku przed fałszywą stroną internetową przygotowaną przez oszustów. Witryna jest łudząco podobna do prawdziwej strony banku.

"Ostrzegamy przed niebezpieczną witryną podszywającą się pod Alior Bank SA. Oszuści na przygotowanej fałszywej stronie do logowania podmienili także numer do infolinii banku oraz e-mail kontaktowy. Niebezpieczna domena: hxxps://aliorgroup[.]org" - ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Na fałszywej, stworzonej przez oszustów stronie internetowej, zmienione zostały numery telefoniczne, a także adres mailowy. Ma to na celu przekonanie klientów, którzy już trafią na podrabianą stronę Alior Banku, że są w dobrym miejscu i nie ma mowy o oszustwie. Po skontaktowaniu się z infolinią osoba oszukana będzie przekonana, że rozmawia z pracownikami banku.

Zobacz wideo Policja publikuje nagranie z oszustem. Podawał się za pracownika banku

Oszuści podszywają się pod banki 

Oszuści podają w SMS-ach fałszywy komunikat o rzekomym przejęciu środków bankowych przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z treścią rozsyłanych wiadomości, jedyną szansą na zachowanie pieniędzy na koncie ma być przelanie środków na "nocną lokatę". 

Podobne ostrzeżenie wystosował ING Bank. "SMS-y te wyglądają jak przesłane przez ING. Jest w nich numer konta, na które 'trzeba' wysłać pieniądze 'jak najszybciej'. Oszuści w SMS-ach, które widzieliśmy, straszą stratą 30 proc. sald ROR i namawiają do przesłania całego salda na 'lokatę'" - czytamy w komunikacie.

ING Bank wskazuje, że oszuści wykorzystują słabe strony sieci GSM, które pozwalają im podszywać się pod dowolny numer telefonu - w tym pod bank. To tzw. spoofing. "Nie jest to związane z jakimkolwiek przełamaniem naszych systemów bezpieczeństwa" - zapewnia ING Bank Polska.

Więcej o: