Kolejny polityk PiS atakuje UE w gazecie przejętej przez Orlen. "Pozatraktatowe naciski na kraj suwerenny"

- Różnego rodzaju pozatraktatowe naciski na kraj suwerenny - tak w kontekście Krajowego Planu Odbudowy, którego akceptacja została wstrzymana przez Komisję Europejską, wypowiada się jeden z bardziej rozpoznawalnych polityków PiS.

Joachim Brudziński, europoseł PiS, udzielił wywiadowi portalowi "Polska The Times", w którym krytykuje Unię Europejską w kontekście Krajowego Planu Odbudowy. Analiza polskiego KPO została bowiem wstrzymana na początku września przez Komisję Europejską. Problemem są m.in. kwestie praworządności. 

Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz: Polexit się toczy

Europoseł PiS: Brak akceptacji KPO to "pozatraktatowe naciski"

Zdaniem Brudzińskiego zatwierdzenie KPO to "to kwestia elementarnego przestrzegania prawa przez Komisję Europejską". - Wiele się mówi o "praworządności", ale najważniejsze, aby najciemniej nie było pod latarnią. Z jednej strony niektórzy komisarze pozwalają sobie na jakieś impertynenckie uwagi pod adresem Polski, a z drugiej strony próbuje się wywierać różnego rodzaju pozatraktatowe naciski na kraj suwerenny - stwierdził wiceprezes PiS.

Jego zdaniem unijny Fundusz Odbudowy, z którego finansowane są krajowe KPO, przewiduje jasne procedury, które Polska spełniła. 

Brudziński podkreślił też, że Polska nie jest jedynym krajem, który nie otrzymał środków z KPO. - Nie twórzmy wrażenia, że tylko nasz kraj nie uzyskał akceptacji Krajowego Planu Odbudowy.

Polska jest jednak jedynym kraje w UE, który nie usłyszał terminu jego akceptacji. Znają go nawet Węgry, które również, zdanie KE, mają problem z dochowaniem standardów praworządności. Akceptacji nie ma też m.in. Belgia, rząd tego kraju jest jednak sceptyczny, czy po środki z FO w ogóle sięgać. 

Błażej Spychalski Onet: Rzecznik prezydenta chce posady w Orlenie". Spychalski dementuje

Europoseł PiS: Polska poradziła sobie świetnie

Zdaniem Joachima Brudzińskiego Polska "poradziła sobie świetnie" w czasie pandemii. - Ale wiele krajów europejskich ucierpiało bardziej, a jak wiadomo jest to system naczyń połączonych. Komisja Europejska zrobiłaby więc krzywdę nie nam, ale również krajom Europy Zachodniej, pozbawiając środków tak ważnego partnera gospodarczego, jakim jest dla Unii Polska - stwierdził. 

"Polska The Times" to jeden z tytułów, które na początku roku przejął koncern Orlen z rąk niemieckiego właściciela. Kilka dni temu w dzienniku ukazał się wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą. Przyznał w nim, że rząd miał plany wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej na trzy miesiące. 

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen Obajtek w TVP. Trudnych pytań brak. "Idziemy w kierunku niemieckim"

Więcej o: