Premier Morawiecki zapowiada nowelizację budżetu na 2021: "Pojawia się więcej pieniędzy". Kto ma zyskać?

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji poinformował o chęci nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 rok. Więcej pieniędzy rząd planuje przeznaczyć przede wszystkim na transport i "niwelowanie cywilizacyjnych opóźnień". Trochę ma skapnąć ochronie zdrowia i rolnictwu. - Na skutek lepszych dochodów, kiedy na skutek uszczelnień, które wdrażamy, pojawia się więcej pieniędzy w budżecie, więcej dochodów - mówił premier.

- Mam dziś niewątpliwą przyjemność zakomunikowania nowelizacji budżetu, która sprawia, że możemy więcej środków zainwestować. Zdecydowaliśmy się zwiększyć budżet na zdrowie - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. O nowelizacji ustawy budżetowej mówił tak, jakby stała się ona już faktem i nie istniał parlament, którego obie izby muszą taką nowelizację przegłosować.

Wpływy do budżetu, jak mówił premier, przekroczyły założenia o 80 mld zł. Premier poinformował również o większym wzroście PKB niż szacowany,  który ma wynieść ok. 4,8-4,9 proc. Pieniądze te mają zostać wedle słów Morawieckiego wpompowane w gospodarkę, by powstawały nowe miejsca pracy i rosły wynagrodzenia

Zobacz wideo Inflacja najwyższa od 20 lat. Kornecka: Odczuwalna inflacja jest 2-3 razy większa

Budżet 2021 - nowelizacja zwiększająca wydatki

Premier Morawiecki podczas konferencji powiedział, że "nowelizacja budżetu umożliwi przeznaczenie więcej środków na zdrowie, na szkolnictwo wyższe, na kształcenie medyków, na poprawę deficytów z poprzednich lat".

Nadwyżka w nowelizowanym budżecie ma zostać w największym stopniu przeznaczona na transport. Na ten cel ma być przeznaczone dodatkowe 10,1 mld zł z czego:

  • 6,4 mld zł na koleje,
  • 3,6 mld zł na drogi. 

Środki te będą mogły zostać wykorzystanie w 2021 i 2022 roku.

Na ochronę zdrowia rząd chce przeznaczyć w znowelizowanym budżecie natomiast dodatkowy 1 mld złotych. Premier Morawiecki zapowiedział też więcej środków na osoby z niepełnosprawnościami, "po to, by włączyć te osoby do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, to jest naszym absolutnym obowiązkiem" - powiedział premier.

Dodatkowe środki na rolnictwo i samorządy

Ten sektor ma zostać wsparty dodatkowymi 650 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na:

  • zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt;
  • pomoc finansową udzielaną przez ARiMR na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu dla producenta świń na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF;
  • wsparcie jednostek realizujących zadania w obszarze rolnictwa.

Olbrzymie środki mają trafić również do samorządów. 4 mld zł ma pójść na "niwelowanie cywilizacyjnych opóźnień". Premier miał tu na myśli pieniądze na inwestycje wodno-kanalizacyjne. 

Więcej o: