MSWiA z podwyżką dla mundurowych. Nieoficjalnie: Policja rezygnuje z protestów

Podwyżka wynagrodzenia o 500 zł "na rękę" znalazła się w pakiecie propozycji, który MSWiA przedstawiło policjantom. Wiceszef tego resortu Maciej Wąsik powiadomił we wtorek, że policyjni związkowcy przyjęli propozycję. Mundurowi odstąpili od planów organizacji protestu - podaje RMF FM.
Zobacz wideo Policja publikuje nagranie z oszustem. Podawał się za pracownika banku

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło szereg propozycji związkowcom podczas poniedziałkowego spotkania. Wśród głównych propozycji pojawiła się podwyżka o 677 zł brutto wraz z nagrodą roczną od 1 stycznia 2022 roku, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach oraz odmrożenie funduszu nagród na poziomie 5,4 proc. w tym roku i 2,7 proc. w 2022 roku.

Porozumienie MSWiA i policyjnych związkowców. Będą podwyżki

MSWiA powiadomiło we wtorek, że policyjni związkowcy przystali na przedstawiony wcześniej pakiet propozycji. "Otrzymałem właśnie informacje, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów zdecydowaną większością głosów przyjął propozycję MSWiA w sprawie rozwiązań w ustawie modernizacyjnej! Cieszę się z tej decyzji i czekam na decyzje związków Straży Pożarnej i Straży Granicznej!" - napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

- Policyjni związkowcy rezygnują z planów jakiejkolwiek akcji protestacyjnej. Domknęliśmy porozumienie sprzed trzech lat, rozpoczynamy natomiast kolejne rozmowy o naszych postulatach - powiedzieli przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w rozmowie z RMF FM.

Propozycje MSWiA dla policji

Podczas wczorajszego spotkania obie strony przystały na pomysł utworzenia zespołu składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych. Zespół miałby się zająć analizą ustaw pragmatycznych oraz systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego. Zadaniem zespołu byłaby również analiza świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował na spotkaniu, że najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

Więcej o: