Loteria szczepionkowa. KNF ostrzega przed fałszywą stroną internetową. Oszuści próbują wyłudzić dane

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed oszustami próbującymi wyłudzić dane metodą "na loterię szczepionkową". Fałszywa strona internetowa z wynikami loterii podszywa się pod sklep z aplikacją mObywatel. Złośliwe oprogramowanie może przechwycić hasło do bankowości elektronicznej.
Zobacz wideo Policja publikuje nagranie z oszustem. Podawał się za pracownika banku

Metoda "na loterię szczepionkową" to kolejny sposób oszustów na wyłudzanie danych. Ich ofiarami są najczęściej osoby nieświadome zagrożenia, które nie weryfikują otrzymanych w wiadomości informacji.

Oszustwo na kryptowaluty (zdjęcie ilustracyjne) Oszustwo na kryptowaluty. Kliknął link, podał dane i stracił pół miliona złotych

Fałszywe strony internetowe wyłudzają dane. KNF ostrzega

Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że należy zwracać uwagę na dokładny adres strony i nie wolno korzystać z niezaufanych źródeł. W ten sposób ochronimy się przed nową metodą oszustów, która polega na rozsyłaniu linków do fałszywej strony internetowej z wynikami loterii.

"Osoba, która wejdzie na fałszywą stronę przypominającą Google Play i pobierze aplikację licząc na to, że będzie mogła odebrać środki wygrane w rzekomej loterii szczepionkowej, zainfekuje swój telefon. Kolejny krok będzie prowadził do tego, że to złośliwe oprogramowanie może przechwycić nasze hasła do bankowości elektronicznej" - tłumaczy rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski cytowany przez RMF FM.

"Uwaga na SMS-y informujące o wygraniu w 'Loterii Narodowej'. Odsyłają na stronę wyniki-loterii.net, która podszywa się pod sklep Google i nakłania do instalacji złośliwej aplikacji 'mObywatel'" - ostrzega na Twitterze serwis Niebezpiecznik.pl.

Unijny Certyfikat COVID Oszuści sprzedają fałszywe certyfikaty szczepień. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Jak chronić się przed oszustami?

To nie pierwszy raz, gdy przestępcy próbują dokonać oszustwa metodą "na loterię szczepionkową". Jak tego uniknąć? Przede wszystkim należy sprawdzić numer telefonu, z którego otrzymaliśmy informacje. Jeśli przesłano ją nam mailowo, to od razu można ją usunąć, bowiem o wygranej Totalizator Sportowy informuje jedynie w formie SMS.

Warto również sprawdzić przesłany link, który powinien prowadzić do rządowej strony gov.pl/szczepimysie/loteria. Jeśli adres jest inny, to mam do czynienia z próbą oszustwa.

Ponadto na stronie loterii zamieszczana jest lista zwycięzców z zamaskowanymi danymi. Zanim więc zaczniemy wypełniać jakikolwiek formularz, należy sprawdzić pod TYM adresem, czy rzeczywiście wygraliśmy. Wszelkie próby oszustwa należy zgłosić na policję.

Więcej o: