Koniec viaTOLL już bliski. Coraz mniej czasu na rejestrację w nowym systemie e-TOLL

To już ostatnie dni, w których będą obowiązywały systemy viaTOLL i e-TOLL jednocześnie. Stary system będzie funkcjonował tylko do 30 września. Jak zarejestrować się w nowym systemie e-TOLL? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?

Okres przejściowy, w którym jednocześnie funkcjonują systemy viaTOLL i e-TOLL dobiegnie końca 30 września. To oznacza, że od 1 października kierowcy i przewoźnicy będą mogli płacić za przejazd tylko w systemie e-TOLL.

Aby zachęcić do przejścia na nowy system, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała zniżkę. - Przewoźnikom korzystającym z e-TOLL zapewnimy w okresie przejściowym niższe o 25 proc. stawki opłat za przejazd. To realna oszczędność po stronie firm i zachęta do jak najszybszej rejestracji w nowym systemie - poinformowała szefowa KAS, Magdalena Rzeczkowska.

Dla kogo system e-TOLL jest obowiązkowy?

System e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, które poruszają się po sieci dróg płatnych. Do systemu zostało dopuszczonych 60 dostawców, którzy oferują 233 typy urządzeń, zaś liczba pobranych aplikacji e-TOLL PL przekroczyła 120 tys.

Duża zmiana czeka kierowców pod koniec roku, kiedy zostaną zlikwidowane bramki na autostradach, a wraz z nimi stary, manualny system poboru opłat. Stanie się to 1 grudnia 2021 r.

Jak korzystać z e-TOLL?

W e-TOLL najprościej zarejestrować się przez Internetowe Konto Klienta (IKK). Trzeba wybrać sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna) i określić sposób płatności za przejazd. Dowiedz się, jak to zrobić, na etoll.gov.pl.

Kierowca sam decyduje, w jaki sposób przekazywać dane do systemu. Jest na to kilka sposobów:

Aplikacja mobilna e-TOLL PL

Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play lub AppStore. Aplikacja jest dostosowana do współpracy z urządzeniami mobilnymi, które bazują na systemie Android (min. 6.0, zalecany 11+) i iOS (13+). Jeśli kierowca przewozi towary wrażliwe, które podlegają obowiązkowi monitorowania w systemie SENT, również może pobrać aplikację. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu SENT. Aplikacja Kierowcy SENT GEO przestanie działać.

• OBU (z ang. On Board Unit)

Urządzenie pokładowe OBU można nabyć bezpośrednio u operatorów OBU. Pełna lista operatorów i urządzeń jest dostępna na etoll.gov.pl.

• ZSL (Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne)

Należy sprawdzić, czy system ZSL zainstalowany już w pojeździe jest kompatybilny z systemem e-TOLL i poprosić operatora o uruchomienie usługi.

W ramach e-TOLL będzie możliwość skorzystania z Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS).

Więcej o: