Emeryci ruszyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by ponownie przeliczyć swoje emerytury. Ten jednak podkreśla, że nie wszyscy skorzystają na nowych tablicach GUS - część wniosków zostanie więc odrzucona. Kto może złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia?
Zgodnie z opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny tablicami, w wyniku trwającej epidemii nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Oznacza to, że wysokość wyliczanego świadczenia będzie korzystniejsza niż w ubiegłych latach. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na ponowne przeliczenie emerytury.
Ponowne przeliczenie emerytury może nastąpić tylko w określonych przypadkach. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku mogą więc liczyć osoby, które na emeryturę przechodzą od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku lub które osiągnęły już wiek emerytalny i przeszły na emeryturę, jednak nadal pracują i odprowadzają składki. Innym powodem do ponownego przeliczenia świadczenia może być także odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku.
- Przeliczenia wysokości emerytury są ściśle określone w sytuacjach wyjątkowych, np. takich, w których emeryt dorabia, czyli odkłada składkę emerytalną, może wystąpić o przeliczenie emerytury, nawet jeżeli przeszedł na nią dwa lub trzy lata temu - powiedział w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia rzecznik centrali ZUS Paweł Żebrowski. Jak jednak podkreślił, przeliczenie będzie obliczane "tylko w tej części, w której dorabiał".