Ponowne przeliczenie emerytury. Tylko nieliczni mogą skorzystać z tej możliwości

Kto może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury? Jak złożyć wniosek? Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w wielu przypadkach - odmawia przeliczenia świadczeń.
Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Emeryci ruszyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by ponownie przeliczyć swoje emerytury. Ten jednak podkreśla, że nie wszyscy skorzystają na nowych tablicach GUS - część wniosków zostanie więc odrzucona. Kto może złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia?

ZUS ZUS odbierze zaległości z emerytury. Nowe prawo ułatwi ściąganie należności

Przeliczenie emerytury. Nowe tablice ZUS korzystniejsze dla emerytów

Zgodnie z opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny tablicami, w wyniku trwającej epidemii nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Oznacza to, że wysokość wyliczanego świadczenia będzie korzystniejsza niż w ubiegłych latach. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na ponowne przeliczenie emerytury

Skuteczna prawnie jest jedynie oficjalna droga administracyjna, czyli pismo przesłane pocztą za potwierdzeniem odbioru. Ubezpieczenie społeczne i zasiłki. Jakie zmiany od 2022 roku?

Kto może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury?

Ponowne przeliczenie emerytury może nastąpić tylko w określonych przypadkach. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku mogą więc liczyć osoby, które na emeryturę przechodzą od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku lub które osiągnęły już wiek emerytalny i przeszły na emeryturę, jednak nadal pracują i odprowadzają składki. Innym powodem do ponownego przeliczenia świadczenia może być także odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku.

- Przeliczenia wysokości emerytury są ściśle określone w sytuacjach wyjątkowych, np. takich, w których emeryt dorabia, czyli odkłada składkę emerytalną, może wystąpić o przeliczenie emerytury, nawet jeżeli przeszedł na nią dwa lub trzy lata temu - powiedział w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia rzecznik centrali ZUS Paweł Żebrowski. Jak jednak podkreślił, przeliczenie będzie obliczane "tylko w tej części, w której dorabiał".

Więcej o: