Jak przypomina Urząd, wysokość stóp procentowych ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej i wpływa na oprocentowanie kredytów. Od maja 2020 r. główna stopa referencyjna jest na rekordowo niskim poziomie - 0,1 proc. (stan na 22 września 2021 r.). Dla porównania w marcu 2015 r. wynosiła 1,5 proc., a w styczniu 2013 r. - 4 proc.
"Dla wielu osób jest to zachęta do zaciągania kredytów i inwestowania w nieruchomości, jednak warto być świadomym, że wzrost stóp procentowych będzie oznaczał wzrost rat kredytów" - czytamy na stronie internetowej UOKiK.
- Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale niosą za sobą ryzyko - gdy wzrosną, konsumenci będą płacić wyższe raty. Zdecydowana większość kredytów opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu. Dobrym rozwiązaniem jest nadpłacanie kredytu, szczególnie w okresach, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie - nawet w mniejszych sumach. W ten sposób ewentualny wzrost rat będzie mniej odczuwalny dla portfela - proponował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie.
Orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania można samodzielnie sprawdzić na kalkulatorze. Jak to zrobić? Należy wejść na stronię internetową finanse.uokik.gov.pl i podać parametry swojego kredytu - kwotę, która została do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty. Kalkulator poda 10 wyników - gdy oprocentowanie rośnie od 0,5 pkt proc. do 5 pkt proc.
Przykład: do spłaty pozostało ci 300 tys. zł. Kredyt masz do połowy 2045 r. Twoja obecna rata to 1,5 tys. zł - zobacz, jak orientacyjnie może się zmieniać wysokość rat:
Kalkulator zmiany oprocentowania Fot. UOKiK