Najniższa emerytura 2021 netto. O ile wzrośnie w przyszłym roku?

Ile wynosi najniższa emerytura w 2021 r.? Ile pieniędzy emeryci dostają na rękę? Odpowiadamy.

Najniższa emerytura w 2021 r. w Polsce wynosi 1250,88 zł brutto, co daje 1066,24 zł na rękę. Jednakże mniej więcej co szósta osoba w Polsce, która przeszła na emeryturę w ostatnich latach, dostaje mniej, niż wynosi świadczenie minimalne. Jednocześnie już 10 proc. świadczeń to emerytury groszowe. Zgodnie z szacunkami ekspertów do 2030 liczba emerytur groszowych wzrośnie do 632 tys., a w perspektywie kilkunastu lat będziemy zmierzali w kierunku miliona tak niskich świadczeń. Pisaliśmy o tym w Next.gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Prof. Gertruda Uścińska przyznała na łamach "Faktu", że emerytury groszowe to problem, który wymaga reakcji. 

Najniższa emerytura, jaką przyznał ZUS, wynosi 2 grosze. Moim zdaniem emerytury groszowe są kwestią absolutnie wymagającą zmian w polskim prawie. Obecnie wystarczy pracować jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie

- powiedziała prezeska ZUS. 

Waloryzacja emerytury w 2022 r. O ile wzrosną świadczenia?

Jak wylicza "Super Express" na podstawie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, najniższa emerytura w 2022 r. może wzrosnąć o ok. 100 zł miesięcznie, a średnia nawet o ok. 200 zł miesięcznie.

Najwięcej zyskają bogatsi emeryci, na konta których z ZUS może wpływać miesięcznie nawet o 400 czy 500 zł więcej

- czytamy.

Dziennik podaje też przykłady dla konkretnych kwot. Emeryt otrzymujący przed waloryzacją 1025 zł, może zyskać w przyszłym roku blisko 76 zł. Dla osoby pobierającej 1352 zł emerytura powinna skoczyć o 100,04 zł. Granica 200 zł podwyżki "pęknie" przy około 2,7 tys. zł obecnego świadczenia. Aby zyskać 300 zł, trzeba otrzymywać ok. 4 tys. zł emerytury.

Do tego należy jeszcze doliczyć trzynastą emeryturę wypłacaną seniorom każdego roku. A w listopadzie tego roku seniorzy otrzymają od państwa jeszcze ekstra czternastą emeryturę. 

Więcej o: