Praca zdalna wreszcie ma zostać uregulowana. Nie chcesz? Nikt cię nie zmusi. Chcesz? Nikt nie odmówi

Część pracowników dostanie możliwość odmówienia wykonywania pracy zdalnej, innym pracodawca nie będzie mógł odmówić pełnienia obowiązków w ten sposób. - Mam nadzieję, że do końca roku projekt zostanie przyjęty - stwierdził Stanisław Szwed, wiceminister pracy, mówiąc o zmianach w przepisach dla pracowników i zatrudnionych.

Ministerstwo Pracy zapowiada uregulowanie kwestii pracy zdalnej. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w rozmowie z portalem Interia stwierdził, że oparcie w przepisach zyskają zarówno ci, którym na zdalnym świadczeniu pracy zależy, jak i ci, którzy takiej formy zatrudnienia nie chcą. 

Zobacz wideo Dr Majewski: Elektryczne pociągi już mamy. Stoją na torach, mogą wozić nas i nasze ładunki

Rząd zapowiada uregulowanie pracy zdalnej. Pracodawcy nie będą mogli zmuszać

- Praca zdalna w niektórych sytuacjach jest trudna do akceptowania, stąd wprowadzamy taką regulację, że pracownik będzie miał prawo odmówić, choć będzie musiał umotywować dlaczego się nie zgadza i jaka jest przyczyna tego, że nie chce podjąć pracy zdalnej - stwierdził Szwed.

Jak wyjaśnia, w tej sytuacji pracownik będzie oświadczał, że warunki pozwalają na wykonywanie pracy zgodnych z warunkami BHP, a pracodawca ma zapewnić sprzęt.

Będą jednak i sytuacje zgoła odwrotne. - Dajemy też taką możliwość, że np. w przypadku matki wychowującej dziecko do czwartego roku życia, pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej jeśli będzie taki wniosek - zapowiada Stanisław Szwed.

Amazon Praca sezonowa w Amazon. 22,50 zł brutto na godzinę

Wiceminister pracy uderza w Gowina: Niezbyt dobry okres

Stanisław Szwed stwierdził też, że kwestia zmian w kodeksie pracy jest przedmiotem analiz Rady Dialogu Społecznego, którego przez ostatni rok szefem był Jarosław Gowin, były już minister rozwoju. 

- Okres, w którym premier Gowin kierował RDS, nie był zbyt dobry. Była zapowiedź umowy społecznej, ale nic z tego nie wyszło. Z kolei temat uregulowania pracy zdalnej zaczynałem ja, jeszcze w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Dziś jesteśmy na etapie, że ten projekt jest przed posiedzeniem Komitetu Stałego Rady Ministrów i mam nadzieję, że do końca roku zostanie przyjęty - stwierdził Szwed. 

Praca zdalna. Nie wszyscy chcą wracać do biur

Z analizy firmy Antal oraz Cushman & Wakefield wynika, że nie wszyscy chcą wracać do biur po pandemii. Niemal 40 proc. milenialsów (tj. urodzonych w latach 1984-1994) chciałoby na stałe pracować z domu. W pokoleniu Z, urodzonym po 1995 roku, zadeklarowało to już tylko 27 proc. badanych. Najmniej chętni do pozostania w domu są pracownicy z pokolenia X, urodzonego do 1983 roku. Cały tydzień w domu chciałoby zostać tylko 20 proc. z nich.

Praca zdalna (zdjęcie ilustracyjne) Praca zdalna. Zmiany w kodeksie mają dotyczyć m.in. kontroli pracowników

Więcej o: