KE zaakceptuje KPO do końca września? "Mało prawdopodobne". W tle wniosek premiera do Trybunału

- Bardzo mało prawdopodobne jest, by Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy do końca września - dowiedziało się radio RMF FM. Polska prowadzi rozmowy techniczne z KE w sprawie KPO, ale "piłka jest po stronie Warszawy". Chodzi o wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący stwierdzenia wyższości prawa unijnego nad krajowym.
Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz: Polexit się toczy

Przedstawienie Krajowego Planu Odbudowy jest podstawą do przekazania środków z europejskiego Funduszu Odbudowy na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Chodzi o wypłatę 36 mld euro zaliczki. Polska jest ostatnim krajem UE, którego KPO nie został zatwierdzony.

Jarosław Kaczyński i Joachim Brudziński Polityk PiS atakuje UE. "Pozatraktatowe naciski na kraj suwerenny"

Krajowy Plan Odbudowy a wyższość prawa unijnego nad krajowym

- Bardzo mało prawdopodobne jest, by Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy do końca września, na co liczyły polskie władze - ustaliło radio RMF FM. Źródła w KE wskazują, że wciąż nie wiadomo, czy Polska zamierza respektować wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o wniosek złożony do TK w marcu przez premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska podjęła w środę decyzję o odroczeniu posiedzenia. Kolejna rozprawa ma odbyć się 30 września.

- Piłka jest po stronie Warszawy - mówią źródła w Komisji Europejskiej w rozmowie z RMF FM. Obecnie trwają rozmowy techniczne między Polską a KE w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Radio dowiedziało się, że polskie władze ustąpiły już m.in. w kwestii włączenia do realizacji wyroku TSUE w sprawie systemu dyscyplinującego sędziów do tekstu KPO.

Rzecznik rządu Piotr Müller KPO zostanie niebawem zaakceptowany. "Biurokracja brukselska działa wolno"

Rząd oczekuje akceptacji KPO na przełomie września i października

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w połowie września, że do polskiego Krajowego Planu Odbudowy wdrożono wszystkie uwagi zgłoszone przez Komisję Europejską. - W tej chwili czekamy na informację zwrotną w tym zakresie. Liczę na to, że na przełomie września i października będzie można mówić już o akceptacji KPO. Aczkolwiek wiemy o tym, że niestety biurokracja brukselska działa dosyć wolno i to jest taki efekt - dodał.

Tymczasem pieniądze z Funduszu Odbudowy popłynęły już do wielu unijnych krajów - Włochy otrzymały 24,9 mld euro, Hiszpania 9 mld, Francja 5,1 mld, Grecja 4 mld, Niemcy 2,3 mld, a Portugalia 2,2 mld euro. 

Więcej o: