Negocjacje z Czechami ws. Turowa bez porozumienia. "Zaogniają się stosunki między lokalnymi społecznościami"

Zakończyła się kolejna runda rozmów z Czechami w sprawie kopalni Turów. Porozumienia wciąż brak, ale "osiągnęliśmy pewien postęp" - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Negocjacje mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu.
Zobacz wideo Brak porozumienia ws. Turowa. Gowin: Nie o wszystkim mogę mówić. W maju panowie się nie zrozumieli

W Pradze zakończyła się kolejna runda polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni Turów. Było to pierwsze spotkanie delegacji obu państw od momentu nałożenia przez TSUE kar na Polskę w związku z niezaprzestaniem wydobycia w kopalni. Strony sporu nie osiągnęły porozumienia i zadeklarowały, że wrócą do rozmów w przyszłym tygodniu.

Protest przeciwko decyzji TSUE o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów TSUE: Polska musi zapłacić za niezamknięcie kopalni Turów. 500 000 euro dziennie

Wiceszef MSZ: "Osiągnęliśmy pewien postęp, ale sprawa nie została zamknięta"

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński nie ujawnił żadnych szczegółów rozmów, ale przekazał, że strona polska dąży do tego, aby ostateczna umowa była oparta na wstępnym porozumieniu zawartym w maju przez premierów Polski i Czech. - Będziemy do tego dążyli, bo uważamy, że jest to właściwy sposób, który jest korzystny i dla stosunków polsko-czeskich i dla mieszkańców naszych krajów oraz obu regionów przygranicznych - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Dodał, że kolejne negocjacje ze stroną czeską w sprawie Turowa będą prowadzone w przyszłym tygodniu, tak na poziomie politycznym, jak i eksperckim. - Nadal sprawa pozostaje bardzo trudna. Nie tracimy nadziei na to, że strona czeska również takie podejście będzie zachowywała. Myślę, że po dzisiejszym dniu możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy pewien postęp w tych rozmowach, natomiast wciąż jeszcze nie można powiedzieć, że sytuacja została zamknięta. W przyszłym tygodniu będziemy te rozmowy kontynuowali - stwierdził wiceszef MSZ, cytowany przez TVN24 za PAP.

Z kolei hetman kraju libereckiego Martin Puta wyjaśnił, że strona polska otrzymała w piątek szczegółowe wyjaśnienia w zakresie oczekiwań finansowych Czechów. Natomiast czeski minister środowiska Richard Brabec uznał, że dzisiejsze rozmowy przyniosły w niektórych punktach znaczny postęp. - Wciąż chcemy się porozumieć i nie eskalować tego, co dziś się dzieje. Każdy ma wyznaczoną granicę, której nie chce przekroczyć, jednak widzimy możliwość porozumienia - zadeklarował.

Bogatynia. Kartka na drzwiach z napisem: 'Czechow nie obsługujemy' "Czechów nie obsługujemy" - informuje pub w Bogatyni

Michał Kurtyka: "Rząd chce rozwiązać kwestię Turowa polubownie"

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przyznał w piątek w "Graffiti" Polsat News, że strona polska chce porozumieć się z Czechami w sprawie Turowa dla dobra lokalnych społeczności, a także, by chronić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Podkreślił, że wpływ na toczące się negocjacje ma sytuacja polityczna w Czechach oraz zbliżające się wybory. Według ministra Polska chce rozwiązać sprawę polubownie.

- Jesteśmy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu do tego, aby rozwiązać sprawę Turowa w interesie lokalnej społeczności. Nie może być tak, że ci ludzie są pozbawieni na miejscu perspektywy i dramatycznie zaogniają się stosunki między lokalnymi społecznościami - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Więcej o: