Trwa drożyzna na stacjach paliw. A końca podwyżek na razie nie widać

"W perspektywie najbliższych kilkunastu dni czeka nas prawdopodobnie dalszy, nawet dość znaczny wzrost cen oleju napędowego" - ostrzegają eksperci BM Reflex.

Skala zmian cen paliw na stacjach w tym tygodniu była zróżnicowana, choć zgodnie z prognozami ekspertów BM Reflex były to podwyżki. Najmniejsze zmiany odnotowano w przypadku paliw premium co oznacza tyle, że ich ceny na większości stacji udaje się utrzymać na poziomie 5,99 zł/l lub poniżej. Najbardziej, bo średnio o 10 gr/l zdrożał olej napędowy.

Średnie ceny paliw 

Średnie ceny paliw kształtują się obecnie na poziomie odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,80 zł/l (+2 gr/l), bezołowiowej 98 - 5,99 zł/l (+1 gr/l), dla oleju napędowego - 5,64 zł/l (+10 gr/l) i autogazu - 2,85 zł/l (+3 gr/l).

Zobacz wideo Ceny paliw wystrzeliły. Czy przekroczą 6 złotych za litr?

"W perspektywie najbliższych kilkunastu dni czeka nas prawdopodobnie dalszy, nawet dość znaczny wzrost cen oleju napędowego, a tym samym zmniejszenie różnicy między ceną benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego na stacjach. Już dzisiaj ceny hurtowe oleju napędowego są wyższe od hurtowej ceny benzyny 95. Można powiedzieć , że taka sytuacja nie jest nowa i już kilkakrotnie mieliśmy okresy, kiedy ceny diesla na stacjach były równe cenom benzyny lub nawet przekraczały jej poziom" - oceniają eksperci BM Reflex.

Jak czytamy w raporcie, w przypadku benzyn potencjał do wzrostu cen na stacjach jest dużo mniejszy niż w przypadku oleju napędowego, biorąc pod uwagę, chociażby fakt, że w tym tygodniu hurtowe ceny benzyn pozostały na średnim poziomie z ubiegłego tygodnia, podczas gdy ceny diesla wzrosły o około 13 groszy na litrze netto.

Jeśli chodzi o ceny ropy naftowej, ceny listopadowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły w piątek rano w rejon tegorocznych maksimów - 77,80 USD/bbl. W skali tygodnia ropa naftowa podrożała niecałe 2,5 USD/bbl i jest to piąty z rzędu, nieprzerwany tydzień wzrostu cen.

Więcej o: