12 tys. zł na dziecko od 1 stycznia 2022 r. Jak złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Świadczenie w wysokości do 12 tys. zł będzie przysługiwało na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Jak i gdzie złożyć wniosek? Odpowiadamy.

- Stoimy w obliczu wyzwań związanych ze zmianami demograficznymi i  starzeniem się społeczeństwa. Naszym obowiązkiem jest zaoferowanie rodzicom takich rozwiązań finansowych, które ułatwią podejmowanie decyzji o powiększeniu rodziny. Stąd programy "Rodzina 500 plus", "Dobry Start" i  "Maluch plus" oraz najnowsze rozwiązanie czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Malągcytowana w komunikacie resortu.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Świadczenie w wysokości do 12 tys. zł będzie przysługiwało na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Podstawowym założeniem programu jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem, ale to rodzice zadecydują na co konkretnie przeznaczyć środki. Wybiorą też sposób pobierania świadczenia - po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 1000 plus (zdjęcie ilustracyjne)1000 plus. Na jakich zasadach będzie wypłacane 12 tys. zł na dziecko?

Świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przyznawane niezależnie od wysokości dochodu, a od otrzymanych środków nie trzeba będzie odprowadzać podatku. Co ważne Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obejmie również rodziców adopcyjnych.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zostanie wprowadzony 1 stycznia 2022 r. W przyszłym roku świadczeniem w ramach RKO objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.

'Dobry Start'. Kto może dostać 300 plus?Dobry start - do kiedy złożyć wniosek? ZUS przelał rodzicom 1,1 mld złotych

Jak i gdzie składać wnioski?

Świadczenie, którego realizacją zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznawane będzie na wniosek rodziców.  System aplikowania pozostaje taki sam jak przy wnioskach realizowanych w ramach programów "Dobry start" czy "Rodzina 500 plus". Można je będzie składać elektronicznie za pośrednictwem następujących systemów teleinformatycznych:

  • Portal Emp@tia,
  • PUE ZUS,
  • Bankowość elektroniczna.
Więcej o: