Zakaz handlu. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte 26 września?

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Jakie sklepy są otwarte 26 września? Gdzie zrobić zakupy? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych.

Zobacz wideo Ustawa o zakazie handlu zmieniona. Minister Szwed zdradza szczegóły

17 września Sejm przyjął nowelizację ustawy, która uszczelnia przepisy. W niedzielę będą mogły być otwarte jedynie sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że połowa ich dochodów pochodzi z  tej działalności. Teraz czas na poprawki Senatu. Ustawa wchodzi w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Czy 26 września to niedziela handlowa? Czy sklepy są dzisiaj otwarte?

26 września to niedziela niehandlowa, większość sklepów powinna być więc zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe.

Zdjęcie ilustracyjne Handel w niedzielę. "Rybi wytrych" pomoże pomóc ominąć zakaz

Zakaz handlu nie dotyczy aptek oraz stacji benzynowych. Otwarte mogą być także restauracje, kawiarnie, cukiernie czy kwiaciarnie.

Zakupy można zrobić w małych osiedlowych sklepach oraz tych o statusie placówki pocztowej. Póki co, z tej luk prawnej korzystają jeszcze sklepy Żabka, Biedronka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, czy ABC. Niektóre ze sklepów (nie wszystkie) tych sieci, są więc otwarte w każdą niedzielę z wyłączeniem świąt.

Lidl (zdjęcie ilustracyjne) Niedziele niehandlowe. Które sklepy sieci Lidl będą otwarte? [LISTA]

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Obie mają ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele w weekendy poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: