Braki paliwa na stacjach w Wielkiej Brytanii. Wojsko w gotowości by dostarczać benzynę

Kolejny dzień na stacjach benzynowych w Wielkiej Brytanii ustawiają się kolejki, a dla niektórych brakuje paliwa. Władze przekonują jednak, że w kraju go nie brakuje, a problemem jest logistyka - nie ma na tyle kierowców ciężarówek do jego rozwiezienia - oraz kupowanie jest ono w panice. Teraz gotowe do dostarczania paliwa na stacje są wojskowe cysterny.
Zobacz wideo Na czym polegała propolskość Angeli Merkel? Komentuje Radosław Sikorski

Nawet 150 wojskowych cystern jest gotowych, by dostarczać paliwo na stacje, na których go zabrakło - podaje BBC. Brytyjskie władze od kilku dni biorą pod uwagę możliwość wykorzystania armii do zaradzenia kryzysowi paliwowemu.

Wojsko obecnie jest w gotowości do działania, kiedy rząd o tym zdecyduje - ale na razie takiej decyzji nie podjęto. Sekretarz ds. Biznesu i Energii Kwasi Kwarteng powiedział, że w razie potrzeby użycie personelu wojskowego zapewni, jako środek tymczasowy, dodatkowe możliwości logistyczne w łańcuchach dostaw.

Rząd w Londynie podkreślił kolejny raz, że w kraju nie brakuje paliwa, a to, że skończyło się ono na niektórych stacjach to wynik kupowania w panice. Jednak podłożem problemu są kwestie logistyczne - brak kierowców, którzy dowożą paliwo do stacji.

Według danych przytoczonych przez BBC, w Wielkiej Brytanii brakuje tysięcy kierowców ciężarówek. To wywołuje problemy logistyczne w wielu gałęziach gospodarki, w tym czasowe braki niektórych produktów w supermarketach. 

Hesco-bastion. Zdjęcie ilustracyjneNa granicy z Białorusią powstają posterunki hesco-bastion. Co to oznacza?

Po brexicie i pandemii brakuje kierowców

Jednak - jak pisała w Next.Gazeta.pl. Maria Mazurek - problem braku kierowców istnieje od wielu miesięcy, a z powodu pandemii się nasilił. Najpierw zaszkodził brexit - po faktycznym już wyjściu z UE na Wyspach wprowadzono prawo migracyjne, które utrudnia przyjazd potencjalnym pracownikom z państw unijnych. Pandemia koronawirusa spowodowała, że trudniej było też szkolić do tego zawodu Brytyjczyków. Łącznie wakatów ma być aż 100 tysięcy. 

Więcej o: