Kredyt na mieszkanie bez wkładu i spłata po urodzeniu drugiego dziecka - sejmowe komisje poparły projekt

Sejmowe komisje opowiedziały się za przyjęciem projektu ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym wraz z poprawkami. Zgodnie z założeniami, Skarb Państwa będzie gwarantował wkład własny do kredytu hipotecznego - ale tylko dla małżeństw. Jeśli para będzie posiadała dzieci, to w zależności od ich liczby, rząd zobowiązuje się także do spłaty części kredytu.

Za przyjęciem projektu opowiedziały się sejmowe komisje finansów oraz infrastruktury. Za głosowało 54 posłów, nikt nie był przeciwny ani nie wstrzymał się od głosu. Co zakłada projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym?

Zobacz wideo Raty kredytów drastycznie wzrosną? Ekspert mówi o pułapce niskich stóp procentowych

Nowy Polski Ład. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy - jakie są założenia ustawy?

Opisane w projekcie założenia są jednymi ze zmian zapowiedzianych przez Prawo i Sprawiedliwość w ramach tzw. Nowego Polskiego Ładu. Gwarantowany wkład własny ma być przyznawany w kwocie maksymalnej do 100 tys. złotych i 20 proc. kredytu. O takie wsparcie mają ubiegać się wyłącznie małżeństwa. Banki Gospodarstwa Krajowego udzielą jednorazowego poręczenia za 1 proc. od wartości kredytu. Jak zapewnia wiceminister Piotr Uściński, kredytu gwarantowanego przez BGK będą mogły udzielać też inne banki.

Kolejnym punktem projektu jest także zobowiązanie Skarbu Państwa do spłaty części kredytu w przypadku urodzenia drugiego, trzeciego i kolejnych dzieci. W przypadku pojawienia się drugiego dziecka jest to spłata 20 tys. zł kredytu, a trzeciego już 60 tys. zł. Maksymalna wysokość spłaty ma wynieść 100 tys. złotych.

Jak wyjaśniał wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, "projekt łączy politykę mieszkaniową i politykę prorodzinną". Polityk dodał, że "Polaków coraz częściej stać na kredyt mieszkaniowy, ale nie mają odłożonych pieniędzy na wkład własny", stąd potrzeba stworzenia gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Komisje sejmowe przyjęły poprawki o charakterze redakcyjnym oraz te zgłoszone przez posłów Prawa Sprawiedliwości. Jedna z nich zakłada, że ustawa będzie obejmowała także osoby, które planują uzyskać pierwsze mieszkanie poprzez rozbudowę domu należącego do rodziny.

Drugie czytanie projektu ma się odbyć na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu.

Więcej o: