Myślisz, że dzwoni bank, ale to oszust. Pokazujemy na żywo, jak łatwo nabrać się na spoofing

Czy rozmowę telefoniczną da się sfałszować? Coraz więcej ludzi w Polsce przekonuje się, że telefon z banku, od znajomego, członka rodziny, jest efektem wykorzystania spoofingu. Jak działa metoda, którą przestępcy coraz częściej stosują, by wykraść pieniądze? Wyjaśni to dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej. W programie "Studio Biznes" zajmiemy się też rewolucją, jaka zachodzi na rynku pracy. Nie zabraknie wizyty w świecie technologii, sportu i motoryzacji.

Przez Polskę przetacza się fala oszustw, przed którymi nawet najbardziej zaawansowani technologicznie użytkownicy smartfonów coraz trudniej mogą się ustrzec. Przestępcy wykorzystują bowiem metodę spoofingu, by podszyć się pod bank lub inną organizację.

Myślisz, że wiesz, z kim rozmawiasz. A to groźne oszustwo

Jak działa to oszustwo? Łukasz Kijek, gospodarz programu "Studio Biznes", zaprezentuje sposób działania oszustów na żywo. Analizy metody dokona dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, ekspert od cyberbezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Wyjaśni też, dlaczego powinniśmy się bać nie tylko fałszywych połączeń telefonicznych ale i "podrobionych" wiadomości SMS

O tym, jak groźne mogą być tego typu przestępstwa, przekonywała w ostatnich tygodniach policja. Ujawniła nagranie dokonane przez 26-letnią mieszkankę Piaseczna. Kobieta otrzymała telefon od osoby, która przedstawiła się jako pracownik banku. Mężczyzna poinformował o zablokowaniu podejrzanej transakcji na koncie. Przez większość rozmowy przekonywał, że środki kobiety są bezpieczne, by w końcu przejść do ataku - nakazał instalację aplikacji. Jak się później okazało, za jej pomocą możliwe byłoby wykradzenie środków z konta ofiary. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 88

Rewolucja na rynku pracy

"Studio Biznes" omówi też sytuację na rynku pracy. O tym, kto jest poszukiwany przez pracodawców, jak przekonują potencjalnych kandydatów, by wybrali ich firmę, opowie specjalista - przedstawiciel serwisu OLX. 

Dane wskazują bowiem, że znów mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Szczególnie wśród zawodów takich jak budowlaniec, kierowca czy sprzedawca. Gdzie specjaliści są poszukiwani, co mogą zyskać oprócz pensji, jak zmienia się podejście prowadzących firm do kwestii rekrutacji? 

Nie zabraknie też stałych pozycji: wizyty w świecie sportu, technologii i motoryzacji. Zapraszamy do obejrzenia odcinka programu "Studio Biznes". Emisja, jak zwykle, o godz. 12.00 w środę na stronie głównej Gazeta.pl. 

Więcej o: