Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji osiągnęło 24 września porozumienie z przedstawicielami służb mundurowych w sprawie wynagrodzeń. Jak mówił wiceszef tego resortu Maciej Wąsik, podpisane porozumienie przewiduje między innymi podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł na rękę. Strona rządowa przywróci również fundusz nagród (2,7 proc. w przyszłym roku i 6 proc. w tym roku).
- W ramach tej kwoty jest także już zawarta kwota waloryzacji uposażeń przewidziana w projekcie ustawy budżetowej, czyli 4,4 proc. wynagrodzenia - dodał. Podwyżki obejmujące funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i straży pożarnej mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.
"Służba Więzienna pod względem wzrostu wynagrodzeń musi być zawsze traktowana tak samo jak inne służby mundurowe" - napisało w środę w oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort zaznaczył, że takie stanowisko ministra sprawiedliwości było respektowane od 2015 roku i skorzystało na tym blisko 30 tysięcy funkcjonariuszy służby więziennej.
Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że Zbigniew Ziobro podczas posiedzenia rządu dostał zapewnienie, że budżet państwa na 2022 rok uwzględni potrzeby więziennictwa, by "w każdej sytuacji związanej z kształtem ustawy budżetowej oraz nowej ustawy modernizacyjnej, Służba Więzienna była - również pod względem wynagrodzeń - traktowana na równi ze służbami podległymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji".
"Propozycja podwyżek wynagrodzeń od 1 stycznia 2022 roku obejmuje funkcjonariuszy służb podległych zarówno MSWiA, jak i Ministerstwu Sprawiedliwości" - przypomniał w oświadczeniu resort Zbigniewa Ziobry.
Służba więzienna to trzecia pod względem wielkości formacja mundurowa w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że funkcjonariusze "każdego dnia za murami więzień, z determinacją i poświęceniem, realizują trudne zadania służbowe, biorąc na siebie dużą odpowiedzialność i ryzyko związane z osobistym bezpieczeństwem".
Według resortu sprawiedliwości "tego rodzaju wyjątkowa praca powinna łączyć się z regulacjami płacowymi, które odpowiadają zasadzie równego traktowania wszystkich służb mundurowych".