Emerytura 2021 - jakie dokumenty złożyć? Kiedy wystąpić do ZUS z wnioskiem o emeryturę?

Emerytura to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane tym osobom, które osiągnęły odpowiedni wiek i zdecydowały się na zrezygnowanie z aktywności zawodowej. Przejście na emeryturę nie dla wszystkich jest proste i wiąże się z wieloma pytaniami. Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

Kiedy można przejść na emeryturę? Jakie dokumenty należy przygotować? Takie pytania najczęściej zadają przyszli emeryci. 

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

Emerytura 2021. O czym trzeba wiedzieć, przechodząc na emeryturę?

Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pracownik, który osiągnie ten wiek, może zadecydować, czy chce przejść na emeryturę, czy nadal kontynuować wykonywaną przez siebie pracę.

DLOPOEmerytury stażowe 2021 - najnowsze informacje. Kiedy pojawią się w Polsce?

Jakie dokumenty złożyć, by otrzymać emeryturę?

Te osoby, które chcą przejść na emeryturę, powinny przygotować dokument tożsamości, który będzie pomocny w wypełnianiu wniosku o emeryturę.

  • Należy również przygotować dokumenty, które pozwolą potwierdzić okres pracy i wysokość otrzymywanych przez ten czas wynagrodzeń.
  • Do ZUS należy dostarczyć również takie dokumenty jak wypełniony wniosek EMP oraz informację ERP-6. Potrzebne formularze można pobrać na oficjalnej stronie ZUS-u lub w pobliskiej jednostce ZUS.

Dokumenty można złożyć także on-line za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Wówczas należy wypełnić dokumenty: ZUS Rp-1E oraz ZUS Rp-6, a następnie wydrukować. Osoba, która stara się o emeryturę, ale nie złoży wszystkich potrzebnych dokumentów, może spodziewać się kontaktu ze strony ZUS w celu uzupełnienia potrzebnej dokumentacji.

Decyzja w sprawie emerytury. Kto ją podejmuje i czy można się od niej odwołać?

O tym, czy wniosek kandydata o emeryturę zostanie pozytywnie rozpatrzony, decyduje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja ta zostanie podjęta do 30 dni od złożenia wniosku i wysłana listownie na podany adres.

DLORZPracownicy ZUS planują strajki. Możliwe "wstrzymanie wypłaty świadczeń"

Osoby, które dostały odmowę ws. przejścia na emeryturę lub nie zgadzają się z wysokością świadczenia, mogą odwołać się do Sądu Okręgowego - a dokładnie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Mają na to miesiąc od doręczenia decyzji. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję odnośnie do emerytury.

Więcej o: