Emerytura 2021 - jakie dokumenty złożyć? Kiedy wystąpić do ZUS z wnioskiem o emeryturę?

Emerytura to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane tym osobom, które osiągnęły odpowiedni wiek i zdecydowały się na zrezygnowanie z aktywności zawodowej. Przejście na emeryturę nie dla wszystkich jest proste i wiąże się z wieloma pytaniami. Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

Kiedy można przejść na emeryturę? Jakie dokumenty należy przygotować? Takie pytania najczęściej zadają przyszli emeryci. 

Emerytura 2021. O czym trzeba wiedzieć, przechodząc na emeryturę?

Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pracownik, który osiągnie ten wiek, może zadecydować, czy chce przejść na emeryturę, czy nadal kontynuować wykonywaną przez siebie pracę.

DLOPO Emerytury stażowe 2021 - najnowsze informacje. Kiedy pojawią się w Polsce?

Jakie dokumenty złożyć, by otrzymać emeryturę?

Te osoby, które chcą przejść na emeryturę, powinny przygotować dokument tożsamości, który będzie pomocny w wypełnianiu wniosku o emeryturę.

  • Należy również przygotować dokumenty, które pozwolą potwierdzić okres pracy i wysokość otrzymywanych przez ten czas wynagrodzeń.
  • Do ZUS należy dostarczyć również takie dokumenty jak wypełniony wniosek EMP oraz informację ERP-6. Potrzebne formularze można pobrać na oficjalnej stronie ZUS-u lub w pobliskiej jednostce ZUS.

Dokumenty można złożyć także on-line za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Wówczas należy wypełnić dokumenty: ZUS Rp-1E oraz ZUS Rp-6, a następnie wydrukować. Osoba, która stara się o emeryturę, ale nie złoży wszystkich potrzebnych dokumentów, może spodziewać się kontaktu ze strony ZUS w celu uzupełnienia potrzebnej dokumentacji.

Decyzja w sprawie emerytury. Kto ją podejmuje i czy można się od niej odwołać?

O tym, czy wniosek kandydata o emeryturę zostanie pozytywnie rozpatrzony, decyduje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja ta zostanie podjęta do 30 dni od złożenia wniosku i wysłana listownie na podany adres.

DLORZ Pracownicy ZUS planują strajki. Możliwe "wstrzymanie wypłaty świadczeń"

Osoby, które dostały odmowę ws. przejścia na emeryturę lub nie zgadzają się z wysokością świadczenia, mogą odwołać się do Sądu Okręgowego - a dokładnie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Mają na to miesiąc od doręczenia decyzji. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję odnośnie do emerytury.

Zobacz wideo
Więcej o: