Komisja sejmowa za nowym świętem państwowym. Wypadnie 27 grudnia

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zarekomendowała uchwalenie projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Projekt, który został przygotowany przez prezydenta, przewiduje, że 27 grudnia będzie świętem państwowym, by upamiętnić zryw z lat 1918-1919.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera mówi, że ustanowienie tego dnia jest oddolną inicjatywą przedstawicieli historycznego regionu wielkopolskiego. Zwrócił uwagę, że podpisały się pod nią wszystkie samorządy z Wielkopolski, przyjmując odpowiednie uchwały: rad gmin, rad powiatów i sejmiku. Dodał, że pod apelem w tej sprawie zebrano ponad cztery tysiące podpisów oraz ponad trzy tysiące internetowych podpisów poparcia.

Zobacz wideo Bezpieczeństwo danych w telefonie. "*#21#". Dlaczego warto znać ten kod?

27 grudnia - dlaczego miałby być dniem wolnym?

Działacze z Wielkopolski chcą, aby uznać 27 grudnia świętem państwowym ze względu na to, że tego dnia w 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. To jedyne tak duże, znaczące i zakończone zwycięstwem powstanie w historii Polski. 

Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju. Świętym prawem Wielkopolan jest domagać się święta narodowego z tej wielkiej i ważnej okazji, jaką jest wola uczczenia czynu zbrojonego, jakim było Powstanie Wielkopolskie

- mówił w poniedziałek Andrzej Duda w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego podczas spotkania z przedstawicielami samorządów i mieszkańców Wielkopolski. Projekt nie zakłada jednak ustanowienia tego dnia dniem wolnym od pracy.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku i trwało do rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku. Była to jedyna duża i zarazem zwycięska insurekcja w historii Polski. Doprowadziła do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

Więcej o: