Kolejne oszustwa "na Orlen". KNF ostrzega przed "falą fałszywych inwestycji"

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową formą oszustw. Tym razem przestępcy uruchomili fałszywą kampanię, podszywając się pod przedsiębiorstwo PKN Orlen.
Zobacz wideo Ransomware to już prawdziwa plaga. Straty firm są liczone w miliardach dolarów [TOPtech]

Niedawno informowaliśmy o wyłudzeniach pieniędzy, w ramach których oszuści podszywali się pod przedsiębiorstwo Orlen i posługiwali wizerunkiem prezydenta RP Andrzeja Dudy. W środę 29 września Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego poinformował o "kolejnej fali fałszywych inwestycji"

KNF ostrzega przed "oszukańczą kampanią" podszywającą się pod Orlen

Tym razem KNF ostrzega przed kolejną kampanią, która znajduje się na niebezpiecznej domenie hxxps://pinionflowcharts.info. Jak widać na dołączonych zdjęciach, oszuści przedstawiają fałszywy projekt inwestycyjny rzekomo należący do PKN Orlen i "wspierany przez polski rząd".

"Otwiera dostęp do inwestycji dla wszystkich Polaków" - czytamy. Oszuści namawiają do wzięcia udziału w "oficjalnym teście", który pozwala uzyskać dostęp do platformy, na której można rzekomo zacząć zarabiać. Następnie strona prosi o zostawienie danych kontaktowych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. Komisja Nadzoru Finansowego apeluje o rozwagę i zachowanie czujności. "Uważajcie na podejrzane inwestycje" - ostrzega na Twitterze. 

Oszustwa "na Orlen". Na fałszywe oferty warto reagować

Jak pisaliśmy, od pewnego czasu słyszy się o oszustwach "na Orlen", w których oszuści, podszywając się pod przedsiębiorstwo, oferują inwestowanie w kryptowaluty lub w handel ropą i gazem. Polski Koncern Naftowy zapewniał w komunikacie prasowym, że na bieżąco podejmuje "odpowiednie kroki prawne, aby możliwie najszybciej zablokować i usunąć z sieci serwisy, domeny i fanpage w mediach społecznościowych, z których pochodzą oferty". 

W przypadku natknięcia się na fałszywe oferty warto zgłaszać je odpowiednim organom ścigania, a także powiadomić sam koncern, pisząc na adres: media@orlen.pl.

Więcej o: